سامسونگ باید یک میلیارد دلار به اپل بپردازد

به روز شده:  00:27 گرينويچ - شنبه 25 اوت 2012 - 04 شهریور 1391
گوشی های همراه آیفون و گالکسی

هیات منصفه اگر چه تمام شکایات و اتهامات اپل را وارد ندانست اما بسیاری از درخواست ها و شکایت های سامسونگ علیه اپل را هم رد کرد

دادگاهی در آمریکا شرکت کره ای سامسونگ را به پرداخت یک میلیارد دلار غرامت به شرکت اپل محکوم کرده و می گوید سامسونگ بسیاری از نرم افزارها و طراحی های متعلق به اپل را کپی برداری کرده است.

گروه های صنعتی اپل و سامسونگ رقبای اصلی بازار محصولات مخابراتی همچون گوشی های همراه و لوح های الکترونیکی هستند.

قاضی دادگاه روز جمعه (۲۴ اوت - سوم شهریور) عمل سامسونگ در کپی برداری از محصولات اپل را نوعی "سرقت سرمایه معنوی" تشخیص داده نظیر آنچه در مورد قوانین کپی رایت مرسوم است.

دادگاه همچنین شکایت مشابهی که سامسونگ از اپل کرده بود را رد کرد.

بدین ترتیب، شرکت اپل حالا می تواند از فروش محصولات سامسونگ نظیر گوشی های همراه گالکسی در آمریکا جلوگیری کند.

اپل و سامسونگ در مجموع نیمی از بازار گوشی های همراه هوشمند جهان را قبضه کرده اند.

هیات منصفه ۹ نفره دادگاه فدارل شهر سن خوزه کالیفرنیا پیش از اعلام رای خود حدود ۷۰۰ مورد از سوالات و شکایت های اپل و سامسونگ را مورد بررسی قرار دادند.

هیات منصفه اگر چه تمام شکایات و اتهامات اپل را وارد ندانست اما بسیاری از درخواست ها و شکایت های سامسونگ علیه اپل را هم رد کرد.

اپل در مجموع درخواست حدود دو نیم میلیارد دلار غرامت کرده بود اما دادگاه در نهایت به سک میلیارد و پنج میلیون دلار غرامت رای داد.

انتظار می رود اکنون سامسونگ از دادگاه درخواست تجدیدنظر کند.

بد برای تولید کننده، خوب برای مشتری

مایکل گارتنبرگ، پژوهشگر در زمینه تجهیزات مخابراتی و بازار می گوید اگر چه این حکم به نفع و ضرر دو شرکت اصلی تولید کننده تلفن های همراه هوشمند در جهان است اما نتیجه نهایی آن به سود مصرف کننده خواهد بود.

به نظر آقای گارتنبرگ، حالا تولید کنندگان تلفن های همراه هوشمند نظیر آیفون یا گالکسی باید فارغ از رقابت بر سر الگوبرداری از محصولات یکدیگر به دنبال راههای جدیدتری برای کسب سود در بازار بروند و این در یک فرآیند بلند مدت به نفع مصرف کننده خواهد بود.

در صورت تایید نهایی رای دادگاه، این موضوع می تواند حتی بر قوانین نظارت بر طراحی گوشی های همراه هم تاثیر بگذارد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.