نوسان قیمت لبنیات در ایران جیب‌ها را خالی‌تر می‌کند

به روز شده:  16:12 گرينويچ - پنج شنبه 30 اوت 2012 - 09 شهریور 1391
نوسان در قیمت مواد لبنی

ادامه نوسان در قیمت مواد لبنی

نوسان قیمت محصولات لبنی در ایران همچنان ادامه دارد. بر اساس گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌های ایران، از ابتدای سال ۱۳۹۱ تا کنون قیمت شیر و سایر مواد لبنی در ۴ مرحله افزایش یافته است.

به نوشته روزنامه خراسان، فرآورده‌های لبنی طی دو روز گذشته با "افزایش قیمت بین ۸ تا ۴۰ درصد روبرو شده‌اند".

به گفته یکی از ساکنان تهران، در حال حاضر "خریدن یک سطل ماست، یک کیسه شیر و دو بطری دوغ، ۹ هزارتومان هزینه دارد".

او گفت که به عنوان نمونه، قیمت ماست دامداران در یکی از مناطق تهران ۶۰۰ تومان افزایش یافته است. قیمت یک بسته ماست دامداران تا چند روز پیش ۳۲۰۰ تومان بود، اما در حال حاضر به ۳۸۰۰ تومان رسیده است.

یکی دیگر از ساکنان تهراه هم که خواست نامش فاش نشود، با اشاره به کاهش کیفیت مواد لبنی در تهران به بی‌بی‌سی گفت: "نه تنها میزان شیر، ماست و پنیر موجود در بسته ها کاهش یافته، بلکه به شدت هم بی کیفیت شده و این تصور پیش می‌آید که به شیر و ماست آب اضافه شده است."

افزایش قیمت‌ها و نحوه توزیع آن در مناطق مختلف پایتخت ایران متفاوت است.

کارشناسان می گویند که تولید کنندگان مواد لبنی به دلیل قطع یارانه، افزایش قیمت در حوزه‌های مختلف تولید شیر و مشکلات و ناهماهنگی‌های موجود در این صنعت، تولید خود را کاهش داده اند و بعضا متوقف کرده‌اند.

افزایش قیمت مواد لبنی باعث شد که ۲۰۰ نماینده مجلس ایران در هفته آخر اردیبهشت با صدور بیانیه ای نسبت به افزایش هزینه های تولید شیر و وجود مشکلات برای دامداران انتقاد کردند و خواهان کمک دولت ایران در این زمینه شدند.

در بخشی از این بیانیه آمده بود: "چند ماهی است که ذخیره ژنتیک کشور در بخش تولید شیر مورد مخاطره شدید قرار گرفته است و هزاران گاو شیری کشور به کشتارگاه تحویل شده اند. جبران این واقعه تاسف آور میسر نیست مگر با سالها وقت و سرمایه گذاری زیاد. افزایش شدید قیمت علوفه، دامداران را با ضرر سنگین مواجه می کند و با ادامه این روال، دولت مجبور به واردات شیر خشک خارجی خواهد شد. بعلاوه تعداد زیادی از واحدهای تولید شیر تعطیل و جمعیتی از بیکاران به خیل بیکاران کشور افزوده خواهد شد."

دولت ایران در ماه های اخیر تلاش های عمدتا ناموفقی برای کنترل قیمت مواد لبنی داشته است.

اما با آغاز شهریورماه قیمت مواد لبنی دوباره افزایش یافت.

گرانی شیر

طرح فیروزه مظفری- روزنامه اعتماد

بر اساس گزارش روزنامه ایران در روز سه شنبه ۷ شهریورماه، این افزایش قیمت بدون هیچ مجوزی از سوی دولت انجام گرفته است.

روزنامه دولتی ایران گزارش کرده است که قیمت "ماست کیلویی یکی از شرکت‌های معتبر از دو هزار و ۲۰۰ تومان به دو هزار و ۶۰۰ تومان افزایش یافته است".

حسین رادمرد سرپرست معاونت توسعه بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران گفته است که افزایش قیمت لبنیات که اخیرا روی داده "غیر قانونی است" و اعلام کرده که تلاش بر این است که قیمت مواد لبنی به نرخ‌های گذشته بازگردد.

علی پور کاوه، مدیر کل تنظیم بازار وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز با تاکید بر افزایش قیمت مواد لبنی گفته که بر اساس گزارش ها، "قیمت شیر خام بین ۵ تا ۱۰ درصد افزایش یافته و این امر زنجیره تولید محصولات لبنی را تحت تاثیر قرار داده است."

علیرضا مصداقی نیا، معاون وزیر بهداشت، نهم خردادماه سالجاری به مردم توصیه کرده است که با وجود افزایش قیمت برخی اقلام در ایران، شیر و میوه را از سبد غذایی خود حذف نکنند.

همچنین محمدرضا اسماعیلی، مدیر عامل اتحادیه تعاونی‌های تولید کنندگان فرآورده‌های لبنی در اواسط اردیبهشت‌ماه با اشاره به گرانی علوفه و افزایش هزینه های نگهداری دام برای تولید شیر و نیاز به حمایت از این صنعت گفت: "در حال حاضر کارخانه‌ای که ظرفیت دریافت شیری بالغ بر ۵۰ تن دارد با ۱۰ تن ظرفیت شیر فعالیت می‌کند و نمی‌تواند از پس هزینه‌هایش بر آید به همین دلیل مجبور به اخراج کارگر و مسایل دیگر است."

به گفته آقای اسماعیلی قیمت "شیر خام" (فرآوری نشده) نسبت به یک سال گذشته ۹۰ درصد افزایش داشته است.

بر اساس آمار رسمی، ۸۳۳ کارخانه فعال با ظرفیت ۱۲ میلیون تن تولید شیر در ایران وجود دارد که با ۵۰ درصد ظرفیت کار می‌کنند و هزاران کارگر نیز در این صنعت مشغول به کار هستند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.