حکم متهمان 'بزرگ‌ترین اختلاس تاریخ ایران' ابلاغ می‌شود

به روز شده:  06:24 گرينويچ - 02 سپتامبر 2012 - 12 شهریور 1391

ناصر سراج: متهمان ۲۰ روز برای اعتراض به حکم فرصت دارند

قاضی رسیدگی‌کننده به پرونده‌ای که بزرگ‌ترین پرونده اختلاس و فساد مالی ایران خوانده می‌شود، گفته است که به وکلای متهمان این پرونده اعلام شده که می‌توانند برای "آگاهی از احکام صادر شده و ابلاغ حکم (به آنها) به دادگاه مراجعه کنند."

ناصر سراج امروز یکشنبه، ۱۲ شهریور، به خبرگزاری فارس گفت: ممکن است وکیلی امروز به دادگاه مراجعه کند و ممکن است ظرف چند روز آینده به دادگاه بیاید تا حکم به وی ابلاغ شود.

آقای سراج پیش از این به خبرگزاری رسمی ایران (ایرنا) گفت که این احکام از امروز آماده ابلاغ است.

او اضافه کرد که با ابلاغ احکام این متهمان، آنها ۲۰ روز فرصت دارند تا نسبت به آرای صادر شده، در محاکم تجدیدنظر اعتراض کنند.

متهمان این پرونده گروهی از فعالان اقتصادی و دست‌اندرکاران شبکه بانکی ایران هستند که گفته می‌شود با صدور غیرقانونی اسناد اعتباری (ال‌سی) به ارزش حدود ۳ هزار میلیارد تومان به کسب سود پرداخته‌اند.

غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه ایران روز دوشنبه، نهم مرداد امسال اعلام کرد که برای چهار نفر از متهمان این پرونده حکم اعدام صادر شده است.

او که دادستان کل ایران نیز هست، گفت که از مجموع ۳۹ متهمی که به اتهامات آنها رسیدگی شد، قاضی دادگاه چهار نفر را به اعدام، دو نفر را به حبس ابد و بقیه متهمان را به تحمل حبس‌های ۲۵ سال، ۲۰ سال، ۱۰ سال و پایین‌تر محکوم کرده است.

براساس اعلام آقای محسنی اژه‌ای، این افراد علاوه بر حبس، به پرداخت جزای نقدی، شلاق و انفصال دائم از خدمات دولتی نیز محکوم شده‌اند.

او روز نهم مرداد گفت: "دست‌نویس این رأی تاکنون به چند صد صفحه رسیده و هر برگ آن که تایپ شود، به طور رسمی ابلاغ خواهد شد تا مردم در جریان قرار بگیرند."

با این حال، گزارش شد که ابلاغ احکام متهمان به تاخیر افتاده است و پس از تعطیلات مربوط به برگزاری نشست جنبش عدم‌تعهد در تهران انجام خواهد شد.

ایرنا گزارش داده است که روند رسیدگی به این پرونده از حدود یک سال پیش در اهواز با چند متهم شروع شد و ۴۸ روز بعد از تشکیل پرونده، با توجه به موضوعات مطرح در آن، پرونده به تهران منتقل شد.

گزارش و تحلیل‌های بیشتر درباره پرونده بزرگ‌ترین اختلاس در تاریخ ایران را در کلیک صفحه ویژه این پرونده در سایت فارسی بی‌بی‌سی بخوانید.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.