تورم ایران، بالا یا پایین؟

به روز شده:  17:53 گرينويچ - چهارشنبه 05 سپتامبر 2012 - 15 شهریور 1391

قیمت‌ها در ایران از نیمه سال گذشته رو به افزایش گذاشته‌اند

به گفته اداره آمار بانک مرکزی ایران نرخ تورم در دوازده ماه منتهی به مرداد ١٣٩١ به ٢٣.٥ رسید. مطابق آماری که بانک مرکزی منتشر کرده، نرخ تورم از آغاز سال جاری پیوسته بالا رفته است. این یعنی شیب افزایش قیمت‌ها در پنج ماه اخیر تندتر شده است.

این در حالی است که محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهور ایران، دیروز در مصاحبه‌ای تلویزیونی اعلام کرد که تورم روندی کاهشی پیدا کرده است.

دولت آقای احمدی‌نژاد مکررا از سوی مخالفانش به ارائه آمار نادرست متهم شده است.

هفته گذشته عادل آذر، رییس مرکز آمار ایران، گفته بود که از پایان امسال این مرکز عهده‌دار سنجش تورم است و آمار آن را به صورت "محرمانه" در اختیار مقامات قرار خواهد داد.

آقای آذر گفته بود که مرکز آمار ایران بر سر چگونگی اندازه‌گیری تورم با بانک مرکزی اختلاف نظر داشته است.

اعلام محرمانه بودن نرخ تورم این گمانه را تقویت می‌کند که نرخ اعلام‌ شده آن متفاوت از نرخ واقعی تورم است.

مطابق آمار بانک مرکزی، اغلب مواد خوراکی در نیمه تیر امسال، نسبت به دوره مشابه سال قبل، حدود ٣٠درصد گران شده‌اند. به طوری که لبنیات ٤٤ درصد، برنج ١٩درصد، حبوبات ٥٥ درصد، میوه تازه ٨٤ درصد، سبزیجات ٨١ درصد و گوشت و مرغ نیز به ترتیب ٣٣ و ٧٤ درصد گران شده‌اند.

این در حالی است که حداقل دستمزد در سال گذشته تنها ١٨درصد بالا رفته است.

رشد نامتوازن درآمد و هزینه خانواده‌های ایرانی را تحت فشار گذاشته است. بنا بر آمار هزینه و درآمد خانوار، هر خانواده ایرانی ماهانه به طور متوسط ٦٠ هزار تومان کم می‌آورد.

تورم از مشکلات ساختاری اقتصاد ایران بوده است، اما به نظر می‌رسد اجرای طرح هفمند کردن یارانه‌ها از سویی و اعمال تحریم‌های نفتی و مالی بین‌المللی از سوی دیگر به این مساله دامن زده است.

دولت‌های مختلف ایران در دو دهه پس از جنگ در پی اجرای اصلاحاتی ساختاری بودند که سرانجام در دوره آقای احمدی‌نژاد عملی شد. اجرای سیاست‌‌های ابلاغی اصل ٤٤، که خصوصی‌سازی را تسهیل می‌کرد، و طرح هدفمند کردن یارانه‌ها، که در ازای پرداخت مبلغی نقدی به شهروندان سوبسید کالاهای اساسی، از جمله انرژی را قطع می‌کرد، گام‌های اصلی در اجرای این امر بودند.

هم‌زمانی عملی شدن این سیاست‌ها و اعمال تحریم‌های بین‌المللی سنجش تاثیر جداگانه هر یک بر اقتصاد ایران را دشوار می‌کند، اما آنچه به آسانی می‌توان دید، کوچک شدن سفره خانواده‌های ایرانی است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.