شرکت های هواپیمایی کانتاس استرالیا و امارات 'ائتلاف' کردند

به روز شده:  06:57 گرينويچ - پنج شنبه 06 سپتامبر 2012 - 16 شهریور 1391
مدیران عامل کانتاس و امارات

کانتاس می تواند پروازهای زیان‌ده را حذف کند و امارات می تواند به بازار داخلی استرالیا دست یابد

دو شرکت هواپیمایی کانتاس و امارات قراردادی را برای همکاری گسترده امضا کرده اند.

براساس توافقنامه ای که بین شرکت های هواپیمایی کانتاس استرالیا و امارات، متعلق به امارات عربی متحده امضا شده و رسانه ها از آن با عنوان "ائتلاف" این دو شرکت یاد کرده اند، طرفین به مدت ده سال اقدامات خود در زمینه های قیمت گذاری، فروش و برنامه های پروازی را با یکدیگر هماهنگ خواهند کرد.

در عین حال، این توافقنامه شامل سرمایه گذاری متقابل طرفین در شرکت های یکدیگر نمی شود.

کانتاس پیش از این با شرکت بریتانیایی بریتیش ایرویز همکاری داشت که با امضای توافقنامه جدید، این همکاری را به شکلی نزدیک تر با امارات دنبال می کند.

الن جویس، مدیرعامل شرکت کانتاس گفته است که "هدف اصلی از امضای توافقنامه جدید، تقویت موقعیت بین المللی کانتاس و سودده کردن مجدد این شرکت است."

کانتاس در سال های اخیر به خاطر کاهش تقاضا، تشدید رقابت و افزایش بهای سوخت با مشکلات عمده ای مواجه بوده است و انتظار دارد همکاری با امارات، باعث تقویت فعالیت آن در بخش پروازهای بین المللی شود.

مدیرعامل کانتاس گفته است که توافقنامه اخیر "قطعا در این زمینه به ما کمک خواهد کرد."

با خاتمه توافقنامه با بریتیش ایرویز، شرکت کانتاس مرکز فعالیت های خارجی خود را از اروپا به منطقه خلیج فارس و خاوردور منتقل خواهد کرد و به تقویت مراکز این شرکت در دوبی و سنگاپور مبادرت خواهد ورزید.

آقای جویس توافقنامه با امارات را تحولی عظیم برای کانتاس خوانده و گفته است: "این توافقنامه به مراتب از شراکت در مسیر پروازی فراتر می رود و باعث صرفه جویی قابل توجهی در هزینه های دو شرکت و گسترش خدمات به مسافران خواهد شد."

کاهش پروازهای خارجی

در حالیکه شرکت کانتاس در بخش پروازهای داخلی در استرالیا مشکل عمده ای نداشته، اما فعالیت بین المللی آن در سال های اخیر سودده نبوده است.

جویس (راست) و کلارک (چپ)

جویس (راست) از همکاری ویژه سخن گفته و کلارک توافق با کانتاس را واقعه ای تاریخی دانسته است

در سال مالی منتهی به پایان ژوئن ٢٠١٢ بخش پروازهای بین المللی کانتاس با زیانی به مبلغ ٤٥٠ میلیون دلار استرالیایی (٤٦٠ میلیون دلار آمریکا) مواجه شد در حالیکه چشم انداز این بخش چندان امیدوارکننده هم نبود.

راهکارهای شرکت برای بهبود عملکرد بین المللی از جمله حذف پروازها در مسیرهای زیان‌ده طی چند سال اخیر تاثیر چندانی در تغییر این وضعیت نداشته است.

"ائتلاف" با امارات به کانتاس این امکان را می دهد تا پرواز در مسیرهای زیان‌ده را به شریک ائتلافی خود بسپارد و در عوض، تلاش خود را در گسترش فعالیت در مسیرهای سودده متمرکز کند.

هواپیمایی امارات در حال حاضر به بیش از هفتاد مقصد در اروپا پرواز می کند و به این ترتیب، به کانتاس این امکان را می دهد تا تعداد پرواز به این قاره را کاهش دهد بدون آنکه فعالیت اروپایی خود را قطع کرده باشد.

پیشتر، کانتاس اعلام کرده بود که پروازهای خود به مقصد فرانکفورت در آلمان را خاتمه داده است.

همکاری با امارات به کانتاس این امکان را هم می دهد تا پروازهای استرالیا به آسیا را در سنگاپور و هنگ کنگ پایان دهد و ادامه مسیر را به امارات بسپارد.

در مقابل، امارت به بازار استرالیا دست می یابد و می تواند از امکانات کانتاس برای انجام حدود پنج هزار پرواز در بیش از پنجاه مسیر داخلی در هفته برخوردار شود.

تیم کلارک، مدیر شرکت هواپیمایی امارات از توافقنامه با کانتاس با عنوان "واقعه ای تاریخی در صنعت هواپیمایی بین المللی" یاد کرده و آن را تحولی مهم برای شرکت هواپیمایی امارات خوانده است.

مدیرعامل شرکت استرالیایی نیز گفته است: "شراکت با امارات به ما کمک می کند تا به عقب نشینی سازمان یافته از برخی از مسیرها دست بزنیم و همزمان، باعث اطمینان خاطر در این زمینه می شود که خواهیم توانست در بلند مدت، خدمات لازم را در اختیار مشتریان خود قرار دهیم."

اجرایی شدن این توافقنامه مستلزم تایید انطباق آن با مقررات مربوط به همکاری و رقابت در زمینه حمل و نقل هوایی است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.