'چهارصد میلیارد دلار' هزینه واردات ایران در هفت سال

به روز شده:  10:56 گرينويچ - پنج شنبه 06 سپتامبر 2012 - 16 شهریور 1391

حجم واردات در دو دولت نهم و دهم نسبت به سال های پیش از آن به شدت بالا رفته است

عباس معمارنژاد، رئیس کل گمرک ایران گفته است که این احتمال وجود دارد که بیش از ۸۰ درصد از واردات کالا به ایران در هفت سال گذشته از زمان آغاز ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد از منابع ۴۸۰ میلیارد دلاری درآمد نفت بوده باشد.

پاسخ آقای معمارنژاد به سئوال خبرگزاری کار ایران، ایلنا بود که پرسیده بود "آیا شما به عنوان رئیس کل گمرک رقم بیش از ۸۰ درصدی واردات کالا از منابع درآمدی ۴۸۰ میلیارد دلاری حاصل از فروش نفت را در طی ۷ سال گذشته تایید می کنید؟"

دو روز پیش اکبر ترکان، معاون سابق وزارت نفت در دولت نهم گفته بود که "از سال ۱۳۸۴ تا پایان سال گذشته بیش از ۴۸۳ میلیارد دلار درآمد نفتی صرف واردات کالا از خارج کشور شده است."

آقای معمارنژاد با این حال گفت که آمار دقیقی از هفت سال گذشته ندارد، اما افزود: "آنچه مشهود است این احتمال وجود دارد که بیش از ۸۰ درصد از واردات کالا بنا به ملاحظات اقتصادی و نیازهای جامعه از این منابع صورت گرفته باشد."

او به خبرگزاری کار ایران، ایلنا گفت: "شاخص نسبت صادرات و واردات در اولویت میزان نسبت حجم واردات به صادرات قرار دارد."

آقای ترکان گفته بود که حجم درآمد حاصل از صادرات نفت در طول دولت نهم و دهم، از کل درآمد نفتی در سالهای پس از انقلاب بیشتر بوده است. آقای ترکان پیشنهاد کرده بود که در حالیکه با توجه به تحریم های جهانی درآمد نفتی کاهش می یابد؛ بهتر است دولت بخش عمده ای از درآمدهای نفتی را صرف افزایش ظرفیت و تثبیت تولید نفت و گاز طبیعی در کشور بکند.

حجم واردات در دو دولت نهم و دهم نسبت به سال های پیش از آن به شدت بالا رفته است و کارشناسان اقتصادی و تولیدکنندگان داخلی همواره بالا رفتن حجم واردات را در این سال ها برای تولید داخلی و صنایع ملی زیان‌بار دانسته اند.

اقتصاد ایران در بخش های مختلف بشدت به عواید حاصل از صادرات نفت خام وابسته است

در مقابل مقام های دولتی در دفاع می گویند که در مقابل، حجم صادرات غیرنفتی در این سال ها نیز افزایش یافته است.

منتقدان دولت می گویند که بخش عمده ای از صادرات غیر نفتی را کالاهای مربوط به پتروشیمی تشکیل می دهد که کالایی غیرنفتی نیست.

آقای معمارنژاد حجم مبادلات تجاری ایران در زمان طول دولت نهم و دهم را ۲۳۰ میلیارد دلار اعلام کرد که ۸۷ میلیادر دلار آن صادرات به کشورهای جنبش غیرمتعهدها بوده و ۱۴۳ میلیارد هم واردات بوده است.

اقتصاد ایران در بخش های مختلف بشدت به عواید حاصل از صادرات نفت خام وابسته است. حتی بخش صادرات غیرنفتی هم برای قسمت عمده ای از تامین مواد اولیه خود نیاز به تامین ارز از محل صادرات نفت نیاز دارد.

همچنان بخش عمده ای از سهم کالاهای غیر نفتی صادراتی را محصولات نفتی و پتروشیمی تشکیل می دهد.

بیشترین صادرات ایران به کشورهایی چون چین، امارات متحده عربی، هند، عراق و افغانستان است، همچنین بیشترین حجم واردات از چین، امارات و هند صورت گرفته است. بخش عمده ای از کالاهای وارداتی را بنزین و فلزات تشکیل می دهند و مواد پتروشیمی مهمترین صادرات غیرنفتی است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.