طرح رئیس بانک مرکزی اروپا برای نجات کشورهای بدهکار

به روز شده:  21:25 گرينويچ - پنج شنبه 06 سپتامبر 2012 - 16 شهریور 1391
ماریو دراگی

آقای دراگی تاکید کرد که بانک مرکزی در چارچوب دستور کارش عمل می کند

ماریو دراگی رئیس بانک مرکزی اروپا جزئیات طرحی برای خریداری اوراق قرضه با هدف کاستن از ابعاد بحران بدهی حوزه یورو را فاش کرده است.

بانک مرکزی اروپا قصد دارد هزینه استقراض را برای اعضای حوزه یورو که بار بدهی بر دوششان سنگینی می کند کاهش دهد.

دولت اسپانیا تلویحا گفت که هزینه استقراض پس از این اعلامیه به شدت کاهش یافته است.

آقای دراگی گفت که بانک مرکزی اروپا اقدام به معاملات مالی (OMT) برای رسیدگی به مشکلات در بازار اوراق قرضه دولتی خواهد کرد.

او پافشاری کرد که بانک مرکزی اروپا کاملا در چارچوب دستور کارش دایر بر حفظ ثبات مالی عمل می کند اما تاکید کرد که دولت ها همچنان باید طرح های کاهش کسر بودجه و اصلاحات بازار کار را دنبال کنند.

او افزود که اقدامات بانک مرکزی در واکنش به انقباض اقتصادی حوزه یورو در سال ۲۰۱۲ انجام می شود، ضعفی که احتمالا تا ۲۰۱۳ ادامه خواهد یافت.

بانک مرکزی انتظار دارد که اقتصاد حوزه یورو در سال ۲۰۱۲ به اندازه ۰.۴ منقبض خواهد شد و در سال ۲۰۱۳ نیم درصد رشد خواهد کرد. تورم نیز ۲.۶ درصد افزایش خواهد یافت.

بانک مرکزی اروپا از صندوق بین المللی پول خواهد خواست بر پیروی کشورها از شرایط آن برای اجرای این طرح نظارت کند.

آقای دراگی امیدوار است که دخالت بانک مرکزی اروپا در بازار قرضه به کاهش هزینه استقراض برای کشورهایی بدهکار مانند اسپانیا و ایتالیا کمک کند و احتمال نیاز آنها به یک طرح نجات کامل مالی را کاهش دهد؛ سرنوشتی که می تواند حوزه یورو را ورشکست کند و باعث فروپاشی واحد پولی یورو شود.

واکنش سرمایه گذاران به این طرح از حالا به کمک اسپانیا آمده است.

دولت اسپانیا پیشتر در روز پنجشنبه با فروش اوراق قرضه ۳.۵ میلیارد یورو جمع آوری کرد.

همچنین به نظر می رسید که سرمایه گذاران در شرکت های اروپایی هم در مورد این طرح خوشبین باشند. بازارهای بورس اروپایی روز را در وضع بهتری به پایان رساندند.

شاخص فوتسی ۱۰۰ بیش از دو درصد افزایش یافت؛ دکس آلمان ۲.۹ درصد، کک ۴۰ فرانسه ۳.۱ درصد و آبکس اسپانیا هم ۴.۹ درصد افزایش یافتند.

به خصوص سهام بانک ها به شدت بالا رفت زیرا در صورت عدم پرداخت بدهی هر یک از دولت های حوزه یورو در نتیجه بحران، آنها میلیاردها یورو ضرر خواهند کرد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.