گاز مشترکان بدحساب ایران 'از امروز قطع می‌شود'

به روز شده:  15:43 گرينويچ - شنبه 08 سپتامبر 2012 - 18 شهریور 1391
فیش گاز مصرفی

شرکت ملی گاز می گوید از امروز هجدهم شهریور گاز بدهکاران را قطع می‌کند.

شرکت ملی گاز ایران اعلام کرده که فرصت بدهکاران به این شرکت تمام شده و از امروز شنبه هجدهم شهریور گاز آنها را قطع خواهد کرد.

جواد اوجی مدیر عامل شرکت ملی گاز ایران گفته که فرصت سه ماهه تعیین شده برای پرداخت بدهی بدهکاران تمام شده اما "متاسفانه بخش هایی این موضوع را جدی نگرفتند و حساب خود را تعیین تکلیف نکردند."

سه ماه پیش میزان طلب شرکت ملی گاز دو هزار میلیارد تومان اعلام شده بود ولی اکنون آقای اوجی می گوید که حجم بدهی ۸۳۰ میلیارد تومان است.

به گفته مدیر عامل شرکت ملی گاز ایران، بخش صنعت ۶۳۰ میلیارد تومان، جایگاه‌های CNG حدود ۳۸۰ میلیارد تومان، و سازمان‌های دولتی ۱۲۱ میلیارد تومان بابت مصرف گاز به شرکت ملی گاز بدهکارند.

برنامه حذف یارانه ها موسوم به طرح هدفمندی یارانه ها، در زمستان سال ۱۳۸۹ آغاز شد و در مرحله اول قیمت برخی محصولات و مواد سوختی افزایش پیدا کرد و قرار شد که دولت بخشی از درآمدهای حاصل از افزایش قیمت ها را به صورت یارانه نقدی و بقیه را به بخش تولید و در پروژه های عمرانی هزینه کند.

گزارش‌ها نشان می‌دهد که دولت بخش اعظم درآمدها را صرف یارانه نقدی کرده و برای تامین بخشی از یارانه نقدی هم از بانک مرکزی قرض گرفته است.

با توجه به این که مرحله دوم این طرح فعلا متوقف شده است به عقیده کارشناسان، دولت برای پرداخت نقدی با مشکل جدی تری مواجه است.

بعد از حذف یارانه ها قیمت گاز افزایش پیدا کرده است و برنامه دولت این بود که یارانه نقدی خانوارها را از محل افزایش قیمت ها تامین کند اما بنابر گزارش‌ها، بسیاری از مشترکان هزینه گاز مصرفی خود را نپرداخته اند.

دولت برای تشویق مشترکان گاز سه ماه به آنها مهلت داد تا بدهی خود را تسویه کنند و اکنون این مهلت تمام شده است و برخی همچنان بدهی خود را نپرداخته اند.

به گفته آقای اوجی، بخشی از پول یارانه پرداختی به مردم از این محل تامین می‌شود و دولت نیز روی این درآمد حساب کرده است برای همین "شرکت ملی گاز مکلف است به تمام شرکت‌های گاز استانی ابلاغ کند که گاز بدهکاران این شرکت را قطع و صورت حساب‌های آنها را براساس نرخ آزاد محاسبه کنند."

وی در مورد زمان قطع گاز مشترکان بدهکار شرکت ملی گاز نیز گفت: شرکت‌های گاز استانی مختارند نسبت به قطع گاز این مشترکان از هم‌اکنون اقدام کنند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.