مسابقه قیمت ارزهای خارجی در بازار ایران

به روز شده:  15:46 گرينويچ - 09 سپتامبر 2012 - 19 شهریور 1391

رکورد شکنی مجدد قیمت دلار در بازار ایران

با رکوردی که امروز افزایش قیمت دلار در بازار ارز ایران زد می شود گفت که در یکسال گذشته ارزش ریال نصف شده است.

تماشا کنیدmp4

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش ویدیو با ویندوز میدیا پلیر

بازار ارز ایران به شدت ملتهب شده و قیمت ارزهای خارجی همچنان در حال افزایش است. از صبح امروز دلار بیشتر از ۱۴۰ تومان، یورو نزدیک به ۱۸۰ تومان و پوند ۲۴۵ تومان گران شده است.

التهاب بازار تهران از سه روز پیش شدت گرفته بود اما از روز یکشنبه نوزدهم شهریور بازار ملتهب تر شد و ارزهای خارجی در یک جهش ناگهانی رکورد تازه ای بر جای گذاشتند.

در ساعات پایانی فعالیت بازار تهران، دلار به مرز ۲۴۵۰ تومان، یورو به ۳۱۳۵ تومان و پوند به ۳۹۲۰ تومان رسید.

صرافی

بازار ارز به شدت متشنج است و قیمت ها به صورت لحظه تغییر می کند.

گزارشها نشان می دهد که قیمت ها در بازار لحظه ای تغییر می کند و به دلیل افزایش شدید قیمت انواع ارز، صرافی ها از فروش ارز خودداری می کنند.

مقایسه قیمت های سه روز گذشته نشان می دهد که یورو در این مدت ۳۸۵ تومان، پوند ۴۹۰ تومان و دلار ۲۸۸ تومان گرانتر شده اند.

دولت و بانک مرکزی ایران از نیمه دوم سال گذشته با طرح‌های مختلف سعی کرده‌اند تا قیمت ارز را در بازار کنترل کنند اما نه فشار بر فروشندگان ارز یا بازداشت آنها، نه حذف ارز مسافرتی و نه برنامه تشکیل بازار بورس ارز، هیچیک نتوانسته است مانع از افزایش قیمت ارز در بازار شود.

دامنه تغییر قیمت ارز ۱۶، ۱۸ و ۱۹ شهریور (به تومان)

ارزهای عمده پنج‌شنبه(۱۶ شهریور) شنبه (۱۸شهریور) یکشنبه ۱۹(شهریور) میزان افزایش قیمت
دلار ۲۱۶۲ ۲۳۰۰ ۲۴۵۰ ۲۸۸
یورو ۲۷۵۰ ۲۹۵۶ ۳۱۳۵ ۳۸۵
پوند ۳۴۳۰ ۳۶۷۵ ۳۹۲۰ ۴۹۰

مشکل یک ساله

سال گذشته بازارهای ارز و طلا در ایران دستخوش نوسان شدیدی بوده است ولی از حدود دو ماه پیش بعد از شروع تحریم‌های اتحادیه اروپا و آمریکا علیه صنعت نفت و بانکداری ایران، روند تنزل ارزش پول ملی ایران سرعت گرفته و ریال بخش زیادی از ارزش خود را در برابر ارزهای معتبر از دست داده است.

تا پیش از اوایل خرداد زمانی که ایران آماده مذاکره با گروه پنج بعلاوه یک در بغداد بود، این خوش‌بینی پیش آمده بود که ممکن است طرفین به توافقی بر سر پرونده هسته‌ای دست پیدا کنند برای همین هم قیمت‌ها رو به کاهش گذاشت اما بعد خیلی زود همه چیز عوض شد و قیمت ها در مسیری صعودی قرار گرفت.

مقایسه قیمت ارزهای عمده در اوایل خرداد نشان می‌دهد که قیمت ها در فاصله سه ماه به شدت افزایش پیدا کرده است.

در اوایل خرداد درست در میانه مذاکرات وقتی مشخص شد که اختلاف ایران با گروه پنج بعلاوه یک فراتر از آن است که بتوان امیدی به توافق داشت، قیمت هر دلار که به کمتر از ۱۷۰۰ تومان سقوط کرده بود، دوباره افزایش یافت و به قیمت حدود ۱۷۳۵ تومان رسید.

در آن زمان یورو حدود دو هزار و ۲۲۰ تومان بود و پوند بریتانیا نیز در بازار حدود دو هزار و ۷۲۰ تومان معامله می‌شد.

در نتیجه تحریم‌های اخیر اتحادیه اروپا و آمریکا علیه برنامه‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی، ایران با دشواری در فروش نفت و ارتباط بانکی با خارج از کشور مواجه شده است.

به گفته کارشناسان، در حالی که اقتصاد ایران طی دهه‌های اخیر به شدت به عواید نفتی وابسته شده، تحریم‌های فعلی نه تنها بر صادرات نفتی تاثیر گذاشته، بلکه دریافت ارز حاصل از صادرات را مختل کرده و هزینه واردات را نیز به شدت افزایش داده است.

محدودیت های ارزی باعث افزایش افزایش قیمت کالاها در داخل شده است و دولت سعی دارد تا با اختصاص ارز دولتی برای کالاهای اساسی، کنترل بازار آشفته فعلی را تا حدودی در دست بگیرد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.