قیمت دلار از مرز ۲۶۰۰ تومان گذشت

به روز شده:  09:30 گرينويچ - دوشنبه 10 سپتامبر 2012 - 20 شهریور 1391

سیل پول های سرگردان و سد بازار ارز ایران

رشد لجام گسیخته قیمت دلار چهره ای آشفته به بازار ارز ایران داده و دست کم این روزها اعتماد به ثبات ارزش ریال را بر باد داده است.

تماشا کنیدmp4

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش ویدیو با ویندوز میدیا پلیر

برای چهارمین روز پیاپی آشفتگی در بازار ارز ایران ادامه پیدا کرده و قیمت انواع ارزها به شدت افزایش پیدا کرده است. دلار از مرز ۲۶۰۰ تومان فراتر رفته و پوند به ۴۱۰۰ تومان و یورو به ۳۳۲۰ تومان رسیده است.

این در حالی است قیمت دولتی این ارزها کمتر از نصف این رقم است و هر دلار آمریکا ۱۲۲۶ تومان، هر پوند۱۹۶۰ و هر یورو ۱۵۶۷ تومان است.

گزارش‌ها نشان می دهد که اکثر صرافی ها از خرید و فروش ارز خودداری می کنند اما قیمت ها همچنان در حال افزایش است.

صرافی

بازار ارز به شدت متشنج است و قیمت ها به صورت لحظه تغییر می کند.

دولت و بانک مرکزی در مقابل وضعیت بحرانی بازار ارز سکوت کرده اند، ولی غلامرضا مصباحی مقدم رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس به خبرگزاری فارس گفته که بانک مرکزی از سه هفته قبل عرضه دلار به بازار را متوقف کرده است.

به گفته آقای مصباحی مقدم، "متاسفانه دولت بزرگترین اشتباه تاریخی انجام داه است که برای پاسخ به تقاضاهای بازار ارز تزریق نمی کند."

به عقیده رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، "توقف عرضه دلار توسط بانک مرکزی باعث افزایش قیمت شدید در بازار شده و اگر عرضه دلار بر اساس تقاضا بود، با افزایش شدید قیمت مواجه نمی شد."

قیمت انواع ارز، امروز نسبت به روز گذشته به شدت افزایش داشته و هر دلار ۱۵۰ تومان، هر پوند ۱۸۰ تومان و هر یورو نیز نزدیک به ۲۰۰ تومان افزایش قیمت نشان می دهد.

دولت و بانک مرکزی ایران از نیمه دوم سال گذشته با طرح‌های مختلف سعی کرده‌اند تا قیمت ارز را در بازار کنترل کنند، اما نه فشار بر فروشندگان ارز یا بازداشت آنها، نه حذف ارز مسافرتی و نه برنامه تشکیل بازار بورس ارز، هیچ‌یک نتوانسته است مانع از افزایش قیمت ارز در بازار شود.

سال گذشته بازارهای ارز و طلا در ایران دستخوش نوسان شدیدی بود، ولی از حدود دو ماه پیش، بعد از شروع تحریم‌های اتحادیه اروپا و آمریکا علیه صنعت نفت و بانکداری ایران، روند تنزل ارزش پول ملی ایران سرعت گرفته و ریال بخش زیادی از ارزش خود را در برابر ارزهای معتبر از دست داده است.

در نتیجه تحریم‌های اخیر اتحادیه اروپا و آمریکا علیه برنامه‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی، ایران با دشواری در فروش نفت و ارتباط بانکی با خارج از کشور مواجه شده است.

به گفته کارشناسان، در حالی که اقتصاد ایران طی دهه‌های اخیر به شدت به عواید نفتی وابسته شده، تحریم‌های فعلی نه تنها بر صادرات نفتی تاثیر گذاشته، بلکه دریافت ارز حاصل از صادرات را مختل کرده و هزینه واردات را نیز به شدت افزایش داده است.

برخی کارشناسان می گویند که مشکل فعلی در بازار ارز تنها مربوط به تحریم های بین المللی نیست، بلکه حاصل افزایش شدید نقدینگی که در سال‌های گذشته است که دیر یا زود دامن اقتصاد ایران را می گرفت.

این گروه از اقتصاددانان بر این باورند که در ده سال اخیر تورم در مقایسه با کشورهای طرف معامله با ایران، حدود یکصد درصد افزایش پیدا کرده و این اختلاف، آثار خود را در رشد سریع نرخ ارز در ایران نشان داده است.

اقتصاددانان می گویند که در سال‌های اخیر با افزایش شدید درآمدهای نفتی، دولت مححود احمدی نژاد بی توجه به هشدارهای اقتصادی، با تزریق دلاری های نفتی بروز این اتفاق را به تاخیر انداخته بود.

اکنون تحریم ها این آتش را شعله ور کرده و در فاصله کوتاهی نرخ ارز تقریبا دوبرابر شده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.