وزیر اقتصاد ایران: ذخایر بانک مرکزی در حد بسیار خوبی است

به روز شده:  15:31 گرينويچ - چهارشنبه 12 سپتامبر 2012 - 22 شهریور 1391

شمس الدین حسینی :در ماه‌ شهریور چشم‌انداز ما برای درآمدهای ارزی بهتر شده است

شمس الدین حسینی، سخنگوی اقتصادی دولت و وزیر اقتصاد ایران گفته است: ذخایر بانک مرکزی در حد بسیار خوبی است و هیچ موقع در تاریخ کشور ذخایر ایران در این حد نبوده است.

آقای حسینی در واکنش به افزایش بی سابقه بهای ارزهای خارجی در بازار ایران گفت :"در روزهای گذشته قدری عرضه بانک مرکزی - به دنبال نوسانات ارزی بخش خصوصی - به بازار ارز کاهش پیدا کرده است در عین حال برداشت ما این است که نه در حد کلان، احیانا در مورد ارزهای خرد که دست عده‌ای بوده، قیمت‌های کاذبی برای آن مطرح ‌شده که این همان بحث اختلالی است که ما مطرح می‌کنیم."

سخنان وزیر اقتصاد در حالی مطرح می شود که در روزهای اخیر بهای ارز به بالاترین قیمت خود در تاریخ ایران رسیده است. بسیاری از کارشناسان یکی از دلایل افزایش شدید قیمت ارز را کمبود ارزهای خارجی در ایران می دانند.

همچنین تحریم‌های اعمال شده علیه نظام بانکی و صنعت نفت ایران نیز از مهمترین دلایل جهش قیمت ارز برشمرده شده است. تحریم‌ها از سویی صادرات نفت ایران را کاهش داده و از طرف دیگر دسترسی ایران به منابع مالی حاصل از این فروش را هم دشوارتر کرده است.

به عقیده برخی از کارشناسان آنچه باعث شده تا التهاب بازار بیشتر شود، این است که بانک مرکزی از ذخایر ارزی خود استفاده می‌کند ولی به دلیل تحریم های بین‌المللی قادر نیست با فروش نفت و انتقال پول آن، ذخیره ارزی کافی و مطمئن برای آینده فراهم کند.

آقای حسینی در این باره گفت: "سیاستمان این نیست که ذخایر ارزی کشور را که حاصل انباشت سال‌ها ارز در کشور است صرف نیازهای جاری کنیم."

بسیاری از کارشناسان یکی از دلایل افزایش شدید قیمت ارز را کمبود ارزهای خارجی در ایران می دانند

اختصاص ارز دولتی به قیمت ۱۲۲۶ تومان برای واردات کالاهای اساسی، از دیگر محدودیت هایی است که دولت برای فروش ارز وضع کرده که وضعیت بازار ارز را بغرنج کرده است.

آقای حسینی گفت: "در ماه‌ شهریور چشم‌انداز ما برای درآمدهای ارزی بهتر شده است و حجم ارزی را که می‌توانیم فراتر از کالاهای اساسی تخصیص دهیم، بیشتر خواهد بود."

او گفت : "افزایش این عرضه و اقبالی که بخش خصوصی برای عرضه ارز در شبکه تجاری که قیمت بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می‌شود، نشان داده قطعا حجم عرضه افزایش می‌یابد و علی القاعده این امر تعدیل نرخ ارز را به دنبال خواهد داشت."

اقتصاد ایران در بخش های مختلف به شدت به عواید حاصل از صادرات نفت خام وابسته است. حتی بخش صادرات غیرنفتی هم برای قسمت عمده ای از تامین مواد اولیه خود نیاز به تامین ارز از محل صادرات نفت نیاز دارد.

هفته پیش اکبر ترکان، معاون سابق وزارت نفت در دولت نهم گفته بود که از سال ۱۳۸۴ تا پایان سال گذشته بیش از ۸۰ درصد درآمد نفتی صرف واردات کالا از خارج شده است. این گفته آقای ترکان را رئیس گمرک ایران تائید کرد.

حجم واردات در دو دولت نهم و دهم نسبت به سال های پیش از آن به شدت بالا رفته است و کارشناسان اقتصادی و تولیدکنندگان داخلی همواره بالا رفتن حجم واردات را در این سال ها برای تولید داخلی و صنایع ملی زیان‌بار دانسته اند.

این نگرانی وجود دارد که اگر ارز مورد نیاز به اندازه کافی عرضه نشود، در هفته های آینده باز هم قیمت ارز افزایش یاید.

بهای ارزهای خارجی در طول یک سال گذشته به بیش از دو برابر رسیده است. روز دوشنبه قیمت هر دلار آمریکا به ۲۶۰۰ تومان رسید که بالاترین رقم تاریخ بازار ارز ایران بوده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.