آمریکا: تحریم، یک میلیون بشکه صادرات نفت ایران را کم کرده

به روز شده:  16:32 گرينويچ - پنج شنبه 13 سپتامبر 2012 - 23 شهریور 1391
تانکر نفت ایران

ایران سال گذشته نزدیک به ۱۲۰ میلیارد دلار درآمد نفتی داشت ولی بنابر بر پیش بینی وزارت دارایی آمریکا این درآمد تقریبا نصف خواهد شد

آمریکا می گوید تحریم ها باعث شده فروش نفت ایران نسبت به پارسال یک میلیون بشکه در روز کمتر شود.

سال گذشته ایران روزانه دو میلیون و چهارصد هزار بشکه نفت صادر می‌کرد.

وزارت دارایی آمریکا می گوید کم شدن صادرات نفت باعث شده است که ایران ماهانه پنج میلیارد دلار از درآمد نفتی اش را از دست بدهد.

در نتیجه تحریم‌های اخیر اتحادیه اروپا و آمریکا علیه برنامه‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی، ایران با دشواری در فروش نفت و ارتباط بانکی با خارج از کشور مواجه شده است.

به گفته کارشناسان، در حالی که اقتصاد ایران طی دهه‌های اخیر به شدت به عواید نفتی وابسته شده، تحریم‌های فعلی نه تنها بر صادرات نفتی تاثیر گذاشته، بلکه دریافت ارز حاصل از صادرات را مختل کرده و هزینه واردات را نیز به شدت افزایش داده است.

با تحریم های اتحادیه اروپا در تحریم مبادلات نفتی با ایران، شرکت های بیمه اروپایی، که بیمه کننده اصلی تانکرهای حامل نفت در جهان هستند از تعمیم پوشش بیمه ای به نفتکش های حامل نفت ایران منع شدند و خریداران نفت ایران به خصوص خریداران آسیایی نفت این کشور هم نظیر کره جنوبی به همین دلیل از ماه ژوئیه واردات نفت از جمهوری اسلامی را متوقف کردند.

ایران تلاش دارد برای بخشی از نفت صادراتی اش که روی دستش مانده، مشتریان تازه پیدا کند.

خبرگزاری رویترز گزارش داده که ایران بخشی از نفت خود را در منطقه ای ساحلی در مالزی بین کشتی های خالی توزیع می کند تا بعدا به خریداران آسیایی بفروشد.

ایران سال گذشته نزدیک به ۱۲۰ میلیارد دلار از محل صادرات نفت درآمد داشت و اگر برآورد وزارت دارایی آمریکا درست باشد، با فرص ثابت بودن قیمت نفت، این کشور نزدیک به نصف این درآمد سالانه را از دست خواهد داد.

محدودیت های ارزی باعث افزایش قیمت کالاها در داخل شده و دولت سعی دارد تا با اختصاص ارز دولتی برای کالاهای اساسی، کنترل بازار آشفته فعلی را تا حدودی در دست بگیرد.

بانک مرکزی ایران برای کنترل قیمت بازار داخلی، ۲۴ میلیارد دلار برای واردات کالاهای اساسی اختصاص داده است و اعلام کرده که ارز دولتی که قیمت آن نصف قیمت بازار آزاد است، را فقط برای واردات غذا و دارو اختصاص خواهد داد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.