رئیس اتاق بازرگانی ایران: بورس ارز فعلا از دستور کار خارج شده

به روز شده:  11:16 گرينويچ - دوشنبه 17 سپتامبر 2012 - 27 شهریور 1391
صرافی

محمود بهمنی رئیس بانک مرکزی ایران چند روز پیش گفته بود که در بورس ارز در "آینده ای نزدیک" راه اندازی خواهد شد

محمد نهاوندیان رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی ایران گفت که راه‌اندازی بورس ارز "فعلا از دستور کار خارج شده" و "به شکل قبل در دستور کار نیست".

به گزارش ایسنا، آقای نهاوندیان دوشنبه ۲۷ شهریور (۱۷ سپتامبر) افزود: "طرح‌های مکملی در دولت مطرح شده که با توجه به این‌که درآمد‌های ارزی نفتی در شهریورماه نسبت به مرداد‌ماه وضعیت بهتری داشته، امیدواریم این طرح‌ها نهایی شود."

اظهارات رئیس اتاق بازرگانی ایران، که بدون توضیح بیشتر در مورد 'طرح های تکمیلی' دولت است، در شرایطی منتشر شده که محمود بهمنی رئیس بانک مرکزی ایران چند روز پیش گفته بود که بورس ارز در "آینده ای نزدیک" راه اندازی خواهد شد.

اتاق بازرگانی، صنایع و معادن ایران، از ابتدا جزو مخالفان ایده بورس ارز محسوب می شد و در عین حال از دولت خواسته بود که در صورت تصمیم به راه اندازی بورس ارز، از نظرات این نهاد صنفی نیز استفاده کند.

محمد نهاوندیان امروز خبر داده که قرار است اجرای بورس ارز "مرحله بندی" شود و در "مرحله‌ مدیریت"، بانک مرکزی به عرضه‌ی بیشتر ارز در بازار آزاد بپردازد.

ظاهرا هدف از این اقدام، پایین آوردن قیمت ارز است که در هفته های گذشته، به میزانی بی سابقه در ایران افزایش یافته است.

"چند شب پیش اسدالله عسگراولادی، از بازرگانان معروف ایران، در یک برنامه تلویزیونی گفت که دولت های غربی، با استناد به به اتصال بورس ارز به دولت ممکن است صادرکنندگان بخش خصوصی را مرتبط با نهادهای حکومتی دانسته و در فهرست تحریم های بین المللی قرار دهند"

به گفته مقامات اقتصادی ایران، بورس ارز تحت نظارت دولت خواهد بود و در آن، خرید ارز به صورت پیش خرید یا پیش فروش، جای معاملات ارزی فیزیکی را خواهد گرفت.

چند شب قبل، اسدالله عسگراولادی، از معروف ترین تجار ایران و عضو قدیمی اتاق بازرگانی، در مصاحبه ای تلویزیونی به انتقاد شدید از ایده راه اندازی بورس ارز پرداخته و آن را باعث ایجاد مانع بر سر راه تجارت بخش خصوصی دانسته بود.

وی که برادر حبیب الله عسگراولادی از رهبران جمعیت موتلفه اسلامی است، در این برنامه گفت که راه اندازی چنین بورسی باعث می شود که تهیه ارز توسط تجار ایرانی با دخالت مستقیم دولت صورت بگیرد و این موضوع، بخش خصوصی را در مقابل تحریم های بین المللی آسیب پذیرتر می کند.

به گفته اسدالله عسگراولادی، دولت های غربی، با استناد به به اتصال بورس ارز به دولت، ممکن است صادرکنندگان بخش خصوصی ایران را مرتبط با نهادهای حکومتی دانسته و در فهرست تحریم های بین المللی قرار دهند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.