تلاش‌های تازه مقامات ایران برای کنترل بازار ارز

به روز شده:  15:05 گرينويچ - چهارشنبه 19 سپتامبر 2012 - 29 شهریور 1391

بازار ارز ایران التهاب کم‌سابقه‌ای را از سر می‌گذراند

بانک مرکزی ایران، امروز ٢٩ شهریور (١٩ سپتامبر)، با صدور اطلاعیه‌ای برخی ابهام‌ها درباره نرخ ارز و رشته‌های اقتصادی را که ارز دولتی به آن‌ها تعلق می‌گیرد، برطرف کرد.

روابط عمومی بانک مرکزی در اطلاعیه خود گفته است: "کالاهای اساسی اولویت‌های اول و دوم کماکان به نرخ مرجع از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تامین می‌گردد."

اولویت اول کالاهایی چون گوشت، مرغ و خوراک دام را در برمی‌گیرد و اولویت دوم هم شامل کالاهایی مانند دارو و تجهیزات پزشکی است.

بانک مرکزی گفته است به زودی ارز مورد نیاز صنایع ایران را از "محل منابع درآمدهای نفتی و صندوق توسعه" تامین خواهد کرد.

پیش از این اخبار ضد و نقیضی از سیاست‌گذاری بانک مرکزی درباره نرخ ارز منتشر شده بود. خبرگزاری مهر از صدور بخشنامه‌ای خبر داده بود که مطابق آن تنها واردات کالاهای اساسی اولویت اول از ارز با نرخ دولتی ١٢٢٦ تومانی بهره‌مند می‌شدند و چهار اولویت دیگر، از جمله کالاهایی نظیر دارو، ارزی ٢ تا ٥ درصد ارزان‌تر از قیمت بازار آزاد دریافت می‌کردند.

اما اطلاعیه اخیر بانک مرکزی این اخبار را رد می‌کند. پیش از انتشار اطلاعیه بانک مرکزی هم وزیر صنعت، معدن و تجارت خبر داده بود که ارز با نرخ مرجع همچنان به اولویت‌های اول و دوم تعلق می‌گیرد و ٨ اولویت دیگر هم ارزی زیر قیمت بازار دریافت می‌کنند.

به این ترتیب بهای ارز در بازار ارز ایران عملا سه نرخی می‌شود؛ که در آن نرخ مرجع برای واردات کالاهای اساسی، نرخی پایین‌تر از نرخ آزاد برای واردات دیگر کالاها و سرانجام نرخ آزاد وجود دارد.

مسئول ارز کیست؟

امروز شمس‌الدین حسینی، وزیر اقتصاد ایران، برای پاسخگویی به سوال نمایندگان به مجلس رفت. آقای حسینی در جلسه امروز گفت مسئولیت ارز با او نیست و این بانک مرکزی است که مسئول بازار ارز است.

او تاکید کرد که خود را "موظف به پاسخ درباره امور ارزی" نمی‌داند.

محمدرضا باهنر، نایب رییس مجلس ایران، با اشاره به این که وزیر اقتصاد درباره ارز اختیارات کامل ندارد، گفته است: "ما رییس بانک مرکزی را برای حضور در مجلس دعوت کردیم، اما تشریف نمی‌آورند."

آقای باهنر این احتمال را مطرح کرده است که "شاید" محمود بهمنی، رییس بانک مرکزی، "اجازه" حضور در مجلس را نداشته است. او به این که چه کسی به آقای بهمنی اجازه حضور در مجلس را نمی‌دهد اشاره‌ای نکرده است.

مقامات اقتصادی دولت محمود احمدی‌نژاد در هفته‌های اخیر، که بازار ارز ایران تلاطم بی‌سابقه‌ای را از سر می‌گذراند، مورد انتقادهای فراوانی قرار گرفته‌اند.

امروز الیاس نادران، نماینده مجلس، که سوال از وزیر اقتصاد را طرح می‌کرد، "لجاجت مدیریت اجرایی کشور" را دلیل نوسانات بازار ارز دانست و گفت: "بهتر است همه چیز را به گردن دشمن و تحریم‌ها نیندازیم."

با تحریم نفتی و مالی ایران، که از سوی ایالات متحده و اتحادیه اروپا اعمال شده، دسترسی ایران به منابع ارزی عملا محدود شده است.

دیروز اعلام شد که شرکت‌های هواپیمایی دیگر از ارز دولتی برخوردار نمی‌شوند. خودروسازان ایرانی نیز پیشتر از محدودیت‌های ارزی ابراز نارضایتی کرده بودند.

محمد حسن مجلس آرا، از معاونان وزیر علوم هم امروز گفته که ممکن است ارز تحصیلی دانشجویان بورسیه با تاخیر پرداخت شود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.