مرکز آمار ایران: خانواده‌های ایرانی کمتر حاضرند بچه‌دار شوند

به روز شده:  15:55 گرينويچ - 23 سپتامبر 2012 - 02 مهر 1391

رئیس مرکز آمار ایران گفت که خانواده‌های ایرانی کمتر از گذشته حاضر به داشتن بچه هستند و به همین دلیل رشد جمعیت "به شدت" کاهش پیدا کرده است.

عادل آذر، رئیس مرکز آمار ایران روز یکشنبه دوم مهرماه (۲۳ سپتامبر) گفت در حالیکه خانواده‌های ایرانی در سال ۱۳۵۵ حاضر به داشتن سه بچه بوده‌اند، این رقم در سال ۱۳۹۰ به یک و نیم بچه رسیده است و این یعنی "خانواده‌های ایرانی کمتر حاضر به داشتن بچه هستند."

آقای آذر که در جلسه علنی مجلس حاضر شده بود با اشاره به اینکه رشد جمعیت ایران از ۱.۶۲ در سال ۱۳۸۵ به ۱.۲۹ در سال ۱۳۹۰ رسیده است.

پیش از این آیت الله علی خامنه‌ای رهبر و محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور ایران در اظهاراتی جداگانه داشتن تعداد کم فرزند را مورد انتقاد قرار دادند و از خانواده‌های ایرانی خواستند که بچه‌های بیشتری داشته باشند.

در پی این اظهارات، دولت ایران سیاست‌های کنترل جمعیت خود را به طور کامل متوقف کرد و حتی طرح‌هایی برای تشویق بیشتر خانواده‌ها برای داشتن فرزند بیشتر اجرا کرد.

اما به نظر می‌رسد مشکلات اقتصادی همچنان عامل اصلی عدم تمایل خانواده‌ها به داشتن فرزند بیشتر است.

رئیس مرکز آمار ایران همچنین از اینکه امید به زندگی در ایران "به شدت در حال افزایش است" خبر داد و گفت که این رقم در بین آقایان ۷۲ سال و در بین خانم‌ها ۷۴.۶ سال است.

گزارش رئیس مرکز آمار ایران در صحن علنی مجلس بر مبنای کلیک گزارش سرشماری عمومی نفوس و مسکن است که اخیرا منتشر شده است.

به گفته آقای آذر این سرشماری توسط ۱۱۴ هزار نفر طی ۲۰ روز در آبان ماه سال گذشته (۱۳۹۰) تهیه شده است.

بررسی ها نشان می دهد که جمعیت ایران که در سال ۱۳۵۵ کمتر از ۳۴ میلیون نفر بود، بعد از انقلاب و در پی رشد انفجاری جمعیت در دهه شصت، به مرز ۵۰ میلیون نفر رسید در سال ۱۳۶۵ رسید.

پس از آن و با اجرای برنامه کنترل جمعیت، تقریبا به طور متوسط هر سال یک میلیون نفر به جمعیت کشور اضافه شده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.