افزایش قیمت دلار در ایران همچنان ادامه دارد

به روز شده:  13:49 گرينويچ - شنبه 29 سپتامبر 2012 - 08 مهر 1391

مرکز مبادلات ارزی از تدابیری است که مقامات ایران برای کنترل بازار ارز اندیشیده‌اند

قیمت دلار در بازار آزاد امروز، ٨ مهر (٢٩ سپتامبر) از مرز ٢٨٥٠ تومان گذشت. این نرخی بی‌سابقه برای دلار آمریکا است، که قیمتش در ماه‌های اخیر مداوما در حال بالا رفتن است.

نرخ دلار در حالی به این میزان رسیده که تا پیش از ظهر امروز ٢٧٦٠ تومان گزارش شده بود.

تداوم افزایش قیمت دلار در حالی است که بانک مرکزی ایران اعلام کرده شهروندان می‌توانند در بانک‌های تعیین‌شده به مبادله ارز بپردازند.

این از تازه‌ترین راه‌هایی است که مقامات اقتصادی ایران برای کنترل بازار ارز انتخاب کرده‌اند.

مینو کیانی راد، معاون ارزی بانک مرکزی ایران، گفته است قیمت خرید و فروش ارز در بانک‌ها توسط مرکز مبادلات ارزی تعیین می‌شود.

مرکز مبادلات ارزی برای مقابله با جهش مداوم قیمت ارزهای خارجی گشوده شده است. در این مرکز صادرکنندگان و واردکنندگان ارز را با بهایی کمتر از نرخ بازار آزاد مبادله می‌کنند. به گفته بانک مرکزی ایران حجم معاملات روزانه در مرکز مبادلات ارزی بیش از ده میلیون دلار بوده است.

مقامات بانک مرکزی امیدوارند که با فعالیت این مرکز، فشار تقاضای ارز برای واردات کاسته شده و به این ترتیب قیمت‌ها پایین بیایند. این مقامات می‌گویند بخش زیادی از افزایش قیمت ارز ناشی از تقاضای سفته‌بازی و در نتیجه "مصنوعی" است.

خانم کیانی‌راد گفته است بس از ١٥ روز می‌توان به سنجش عملکرد مرکز مبادلات ارزی و نتیجه آن بر بازار ارز پرداخت.

از اواسط تابستان امسال قیمت ارزهای مختلف خارجی در ایران به طور افسارگسیخته‌ای بالا رفته است.

اجرای طرح هدفمند کردن یارانه‌ها، که دولت در ازای قطع سوبسید کالاهای اساسی به خانواده‌های ایرانی وجه نقدی می‌پردازد، و همچنین اجرای سیاست‌های اصل ٤٤، که به موجب آن آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران مجوز خصوصی‌سازی را صادر کرده است، از عواملی هستند که اقتصاد ایران را دچار نوسان کرده‌اند، اما به نظر می‌رسد تلاطم بازار ارز بیش از هر چیز ناشی از اعمال تحریم‌های بین‌المللی بانکی و مالی علیه ایران است.

هرچند مقامات ایرانی عمدتا می‌گویند تحریم‌ها بی‌اثر هستند و ایران می‌تواند در برابرشان مقاومت کند، مقامات اقتصادی دولت گاه آنها را دلیل مشکلات اقتصادی، از جمله جهش نرخ ارز، می‌دانند.

در مقابل منتقدان اقتصادی دولت محمود احمدی‌نژاد می‌گویند تحریم‌ها "بهانه" هستند و از سوءمدیریت دولت در این زمینه انتقاد می‌کنند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.