سومین طومار اعتراضی کارگران ایران: بدترین وضعیت سال‌های اخیر

به روز شده:  15:11 گرينويچ - 30 سپتامبر 2012 - 09 مهر 1391

اعتراضات کارگران ایران در ماه‌های اخیر بالا رفته است

خبرگزاری کار ایران، ایلنا، گزارش داده که سه هزار نفر از کارگران شاغل در کارخانه‌ها و کارگاه‌های تولیدی استان قزوین، با امضای طوماری خطاب به وزیر کار به شرایط اقتصادی اعتراض کرده‌ و خواهان بالا رفتن دستمزد خود شده‌اند.

این کارگران گفته‌اند که در یک سال و نیم گذشته با وجود این که هزینه‌های زندگی بسیار بالا رفته، دستمزد آنان حتی از سال‌های قبل هم کمتر افزایش پیدا کرده است.

در این طومار هم مانند چند نامه اعتراضی اخیر دیگر کارگران، از طرح هدفمند کردن یارانه‌ها با عنوان "قطع‌ یارانه‌ها" نام برده و نوشته‌اند که پس از اجرای آن "اقلام و کالاهای اساسی چندین برابر افزایش قیمت یافته است."

در این نامه همچنین آمده است که "ناامنی شغلی، اخراج کارگران و تعطیلی کارخانه‌ها در بدترین وضعیت نسبت سال‌های پیش قرار دارد" و "عدم پرداخت به موقع دستمزد زیر خط فقر کارگران بیداد می‌کند."

اشاره کارگران امضا کننده این طومار علاوه بر تاخیر در پرداخت دستمزدشان، به این است که حداقل دستمزد در ایران نزدیک به چهارصد هزار تومان است، این در حالی است که خط فقر در ایران نزدیک به یک میلیون تومان تعیین شده است.

کارگران امضاکننده این طومار گفته‌اند: "مصرانه خواهان افزایش حداقل دستمزدها بر اساس تورم واقعا موجود و تامین شرافتمندانه سبد هزینه یک خانوار چهار نفره" هستند.

متن این طومار پیشتر و در خردادماه با امضای ده هزار کارگر خطاب به وزیر کار منتشر شده بود. هفته گذشته نیز ده هزار امضای جدید به آن اضافه شده بودند و اینک سه هزار کارگر شاغل در استان قزوین به جمع امضاکنندگان پیوسته‌اند.

طرح 'استاد-شاگردی نوین'

هم‌زمان، وزارت کار ایران طرحی با عنوان استاد-شاگردی نوین را برای اجرا ابلاغ کرده است. کسب تجربه و آشنایی با محیط کار، حفظ و تقویت مشاغل سنتی و صنایع دستی و کاهش تصدی‌گری دولت از جمله اهداف این طرح عنوان شده است.

از جمله مواردی که در شیوه‌نامه این طرح آمده این است که "شاگردان" از شمول قانون کار و قانون تامین اجتماعی خارج می‌شوند.

ابلاغ این طرح نگرانی فعالان کارگری را برانگیخته است.

علیرضا حیدری به خبرگزاری ایلنا گفته است که پس از اجرای این طرح بخشی از کارگران شاغل "به بهانه مهارت‌آموزی به صورت کارآموز" به استخدام درمی‌آیند و به این ترتیب کارفرمایان می‌توانند کارگران را با پرداخت حقوقی پایین‌تر از میزان حداقل دستمزد به کار بگیرند.

حسن صادقی، معاون دبیرکل خانه کارگر نیز گفته "احیای نظام استاد-شاگردی در مناسبات بازار کار ایران یک حرکت متحجرانه است."

صنایع ایران به دلیل اعمال تحریم‌های بین‌المللی و همچنین اجرای سیاست‌های خصوصی‌سازی و هدفمند کردن یارانه‌ها با مشکلات بسیاری دست به گریبانند و این امر، به اضافه افزایش چشمگیر قیمت‌ها، به اعتراضات کارگران ایران دامن زده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.