مجلس فوریت طرح توقف برنامه حذف یارانه‌ها را تصویب کرد

به روز شده:  12:14 گرينويچ - 07 اکتبر 2012 - 16 مهر 1391

تصویب طرح توقف دور دوم هدفمندی یارانه‌ها در مجلس

مجلس ایران در میانه استیضاح وزیر وزرش از این کار پشیمان شد و تصمیم گرفت فوریت طرح توقف دو دوم هدفمندی یارانه ها را تصویب کند. شرایط اقتصادی نا متعادل کشور و تورم بالا این نگرانی را ایجاد کرده که اجرای مرحله دوم طرح هدفمندی ، کار را سختتر کند.

تماشا کنیدmp4

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش ویدیو با ویندوز میدیا پلیر

مجلس ایران فوریت طرحی را تصویب کرده است، که در صورت تصویب نهایی آن، اجرای مرحله دوم برنامه موسوم به هدفمندی یارانه ها متوقف می شود.

این طرح که با ۱۷۹ رای موافق و تنها ۱۷ رای مخالف به تصویب مجلس رسید. بعد از بررسی بدون نوبت در کمیسیون های تخصصی مجلس، نمایندگان این طرح را در صحن علنی بررسی خواهند کرد.

در صورت تصویب این طرح، دولت دیگر اجازه افزایش قیمت کالاها و مواد سوختی را نخواهد داشت و جلوی افزایش پرداخت یارانه های نقدی نیز که اخیر مطرح شده بود، گرفته می شود.

غلامرضا مصباحی مقدم رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و طراح متوقف شدن برنامه حذف یارانه ها در صحن علنی مجلس گفت که "در شرایطی هستیم که باید گفت سوگمندانه و با تلخی تمام ناگزیریم اجرای فاز دوم قانون یارانه ها را متوقف کنیم."

مجلس

مجلس می گوید در شرایط فعلی افزایش قیمت مواد سوختی می تواند مشکلات اقتصادی بیشتری ایجاد کند.

آقای مصباحی مقدم گفت : "ما در شرایطی هستیم که نرخ تورم رو به رشد است و نوسانات نرخ ارز مردم را نگران کرده است و مدیریت خوبی در این زمینه انجام نگرفته است، قانون هدفمندسازی یارانه ها باید در شرایطی که نرخ تورم رو به نزول باشد اجرایی شود و قانون یارانه ها باید در شرایط ثبات اقتصادی اجرایی شود."

مرحله اول برنامه حذف یارانه ها در زمستان سال ۱۳۸۹ شروع شد و دولت با حذف بخشی از یارانه‌ها، ماهی ۴۵ هزارو ۵۰۰ تومان به ازای هر نفر به خانواده ها پرداخت می کند.

قرار بود درآمدهای ناشی از حذف یارانه ها به صورت نقدی بین خانوارها و بخش تولید توزیع شود، اما نمایندگان مجلس می گویند که در سال گذشته دولت ۴۰ هزار میلیارد تومان در برنامه هدفمند کردن یارانه ها هزینه کرده در حالی که کل درآمد حاصل از افزایش قیمت ها ۲۲ هزار میلیارد تومان بوده و کسری زیادی داشته است.

موسی الرضا ثروتی، نماینده بجنورد در صحن علنی مجلس به عنوان موافق توقف برنامه حذف یارانه ها با اشاره به هزینه های این برنامه در سال گذشته از دولت خواست که جواب دهد " این ۱۸ هزار میلیارد تومان مابه التفاوت را از کجا آورده که هزینه کرده است."

مصباحی مقدم

آقای مصباحی مقدم گفت که در شرایطی هستیم که باید گفت سوگمندانه و با تلخی تمام ناگزیریم اجرای فاز دوم قانون یارانه ها را متوقف کنیم.

به گفته آقای ثروتی، دولت با عدم واریز درآمدهای حاصل از فروش نفت به خزانه و ۹ هزار میلیارد تومان استقراض از بانک مرکزی و بدون اجازه و مجوز مجلس این کسری را تامین کرده است.

نگرانی از 'شرایط رو به سقوط' تولید

یکی از انتقادهایی که به دولت وارد شده این است که دولت برخلاف قانون، کمکی به بخش تولید نکرده است.

آقای مصباحی مقدم گفت که "هنوز تولید مورد حمایت قرار نمی گیرد و شرایط رو به سقوطی دارد، با تعطیلی بسیاری از کارخانجات مواجهیم و شاهدیم که بسیاری از کارخانجات کشور کمتر از ظرفیت شان فعالیت می کنند."

او افزود: "متاسفانه ناچاریم تصمیمی بگیریم که نمی خواهیم و آن این است که هم پرداخت یارانه بیشتر و هم افزایش قیمت حامل های انرژی متوقف شود."

فوریت این طرح در حالی در مجلس ایران تصویب شده است که دولت محمود احمدی نژاد هیچ تلاشی برای اجرای مرحله دوم هدفمندکردن یارانه ها انجام نداده است و به صراحت اعلام کرده که قصد ندارد فعلا مرحله دوم این طرح را اجرا کند.

علت تاخیر دولت در اجرای مرحله دوم برنامه حذف یارانه ها این بود که به مصوبه مجلس در بودجه اعتراض داشت و معتقد بود که با این بودجه نمی تواند قانون را اجرا کند. دولت می خواست که کل این برنامه را یکجا اجرا کند و برای آن حدود ۱۳۰ هزار میلیارد تومان بودجه برای سال جاری درخواست کرده بود؛ اما نمایندگان مجلس با این کار مخالف بودند و بودجه درخواستی دولت را به دلیل نگرانی از تورم شدید و فشار اقتصادی به نصف کاهش دادند.

اکنون که بازار ارز آشفته شده و تحریم های بین المللی مشکلاتی را در فروش نفت و انتقال درآمدها به داخل ایجاد کرده است، نمایندگان می گویند که اجرای مرحله دوم این برنامه فعلا به صلاح نیست.

آقای ثروتی می گوید که این طرح جلوی هر گونه افزایش قیمت از سوی دولت را می گیرد چون مردم به اندازه کافی از گرانی تحت فشار هستند.

به گفته آقای ثروتی، این برنامه باید در یک بستر آرام اقتصادی انجام شود نه در شرایط صعود قیمت ها و معنی ندارد "استقراض کنیم یا پول چاپ کنید یا پول نفت را توزیع کنیم که چهار روز مردم را راضی نگهداریم."

با تصویب فوریت طرح در صحن علنی مجلس برای توقف مرحله دوم اجرای حذف یارانه ها، این طرح به کمیسیون های تخصصی فرستاده می شود و بعد از بررسی بدون نوبت در کمیسیون ها، به صحن علنی فرستاده می شود و به نظر می رسد که با توجه به بی عملی دولت، تصویب شود.

آقای مصباحی مقدم می گوید که امیدوار است "در آینده شرایطی پیش بیاید که خود مجلس برای اجرای فاز دوم قانون یارانه ها پیشقدم شود."

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.