دولت ایران با افزایش قیمت کالاهای وارداتی برخورد می‌کند

به روز شده:  20:34 گرينويچ - دوشنبه 08 اکتبر 2012 - 17 مهر 1391

به واردکنندگان کالاهای اساسی به ایران هشدار داده شده که حق افزایش قیمت ندارند

در ادامه اقدامات نهادهای دولتی ایران برای کنترل تحولات بازار و شرایط اقتصادی، سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان هشدار داده است که با واردکنندگان متخلف کالاهای اساسی در سراسر ایران برخورد خواهد شد.

مجتبی فراهانی، معاون بازرسی و رسیدگی به تخلفات در سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان اعلام کرده است که با تمام واردکنندگانی که به "بهانه‌های مختلف" از جمله نوسانات نرخ ارز، تغییرات قیمت فروش، انبارگردانی یا تغییر سیستم حسابداری از عرضه محصولاتشان خودداری کنند، برخورد می‌شود.

او گفت: هیچ واردکننده‌ای حق ندارد به افزایش قیمت اقدام کند.

آقای فراهانی گفت: تمام واردکنندگان کالاهای اساسی که ارز مرجع دریافت می‌کنند، باید محصولات خود را در چارچوب ضوابط تعیین‌شده، عرضه کنند.

او درباره ضوابط مورد اشاره‌اش توضیحی نداد، ولی اضافه کرد که امتناع واردکنندگان از عرضه کالا احتکار محسوب می‌شود.

مواد غذایی همچون شکر، برنج و روغن از کالاهای اساسی وارداتی ایران هستند.

پنج اولویت نخست دولت ایران برای اختصاص ارز مرجع

  • اولویت اول: کالاهای اساسی نظیر گوشت قرمز، گوشت مرغ، گوسفند زنده، جو، ذرت، دانه سویا، کنجاله، روغن خام، شکر خام و شیرخشک صنعتی
  • اولویت دوم: کالاهایی نظیر داروهای ساخته شده، مواد اولیه دارو و تجهیزات پزشکی که در داخل کشور تولید نمی‌شود
  • اولویت سوم: حیوانات زنده، بذور، گاو شیری، جوجه یک روزه، جوجه یک روزه تخم‌گذار، جوجه اجداد، تخم مرغ SPF برای تهیه واکسن، کود، دانه کتان و سموم
  • اولویت چهارم: کالاهایی نظیر کائوچو، لاستیک کامیون، پنبه، الیاف مصنوعی، آلیاژ‌ها، قطعات منفصله، ماشین‌آلات راهسازی و گرانول
  • اولویت پنجم: رزین‌ها، روان‌کننده‌ها،کربونات منیزیوم، سنگ منیزیوم، سنگ فلزات، زغال سنگ، گازهای کمیاب، سولفات‌ها، ماشین‌آلات چاپ و تراکتور

دولت ایران به طور معمول تسهیلات ویژه‌ای را برای واردکنندگان کالا در نظر می‌گیرد که اختصاص ارز مرجع (به قیمت دولتی) برای واردات، از جمله آنهاست.

اما بانک مرکزی ایران همزمان با آغاز تحولات بازار ارز در ماه‌های گذشته اعلام کرد که اختصاص ارز مرجع برای کالاهای وارداتی، اولویت‌بندی می‌شود.

براساس اعلام بانک مرکزی، کالاهایی همچون گوشت، مرغ و خوراک دام در اولویت اول و کالاهایی مانند دارو و تجهیزات پزشکی در اولویت دوم دریافت ارز مرجع قرار دارند.

بانک مرکزی ایران قیمت هر دلار به نرخ ارز مرجع (دولتی) را یک هزار و ۲۲۶ تومان اعلام کرده است که با قیمت تقریبی ۲ هزار و ۸۰۰ تومانی آن در بازار آزاد روز دوشنبه، ۱۷ مهر، اختلافی قابل توجه دارد.

هفته گذشته که نرخ برابری ریال ایران در برابر ارزهای خارجی رکوردهای جدیدی را ثبت کرد، بهای هر دلار به مرز چهار هزار تومان رسید.

افزایش قیمت برابری ریال ایران با ارزهای خارجی اغلب با افزایش قیمت کالا و خدمات در بازار همراه می‌شود.

اما معاون بازرسی و رسیدگی به تخلفات در سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان اعلام کرده است که گروه‌هایی برای نظارت بر روند عرضه محصولات از سوی واردکنندگان تشکیل شده است که در چارچوب گشت‌های محسوس و نامحسوس فعالیت می‌کنند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.