دولت ایران برای واردات کالاهای غیرضروری محدودیت ایجاد می‌کند

به روز شده:  16:55 گرينويچ - سه شنبه 09 اکتبر 2012 - 18 مهر 1391

قیمت ارزهای خارجی از جمله دلار در ایران در هفته های اخیر به شکل کم سابقه ای افزایش یافته است

یک مقام دولتی ایران اعلام کرده است که این کشور از این پس محدودیت تازه ای را برای واردات کالاهای غیرضروری اعمال خواهد کرد.

کیومرث کرمانشاهی، معاون کل سازمان توسعه تجارت ایران به خبرگزاری فارس گفته است که از این پس عوارض گمرکی برخی از کالاهای وارداتی غیرضروری و لوکس، بر مبنای نرخ دلار در مرکز مبادلات ارزی محاسبه می‌شود.

نرخ دلار در مرکز مبادلات ارزی ایران بیش از قیمت ارز رسمی و ارز وارداتی است که دولت در اختیار واردکنندگان کالاهای اساسی و ضروری قرار می دهد.

به این ترتیب با افزایش عوارض گمرکی برخی از کالاهای غیرضروری و لوکس، عملا قیمت تمام شده این کالاها برای فروش در داخل ایران گران تر خواهد شد که این موضوع انگیزه واردکنندگان را برای ورود این نوع کالا به ایران کاهش خواهد داد.

شماری از اقتصاددانان و صاحبان صنایع در هفت سالی که از عمر دو دولت محمود احمدی نژاد می گذرد، به رئیس جمهور ایران هشدار داده بودند که افزایش بی‌سابقه واردات کالا به ایران و حمایت دولت از واردکنندگان به نابودی تولید و صنایع داخلی ایران منجر می شود که در شرایط مشابه، توان رقابت با کالاهای خارجی را ندارد.

در هفته های اخیر ارزش برابری ریال ایران در برابر ارزهای خارجی به شکلی کم سابقه سقوط کرد و افزایش قیمت ارز، فعالیت های تجاری و بازرگانی ایران را تحت تاثیر قرار داده و به گرانی و تورم کم سابقه ای دامن زده است.

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران اخیرا اعلام کرده که دولت، ارز کافی برای تزریق به بازار ندارد. گزارش های غیر رسمی از ایران حاکی از آن است که قیمت هر دلار آمریکا در بازار غیررسمی ارز به ۳ هزار و ۵۰۰ تومان رسیده که نسبت به روزهای اخیر مجددا افزایش نشان می دهد.

سیاستمداران منتقد دولت ایران می گویند که کاهش ارزش ریال به دلیل سوء مدیریت و سیاست های غلط دولت در سال های اخیر است و همزمان تحریم های بین المللی هم آثار سو دیگری بر اقتصاد ایران داشته است.

به دلیل گسترش واردات کالا در سال های اخیر در ایران، افزایش قیمت ارز تاثیر مستقیم بر بهای کالاهای مصرفی می گذارد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.