کاهش شدید تولید خودرو در ایران

به روز شده:  23:14 گرينويچ - چهارشنبه 10 اکتبر 2012 - 19 مهر 1391

دبیر انجمن خودروسازان پیشتر تحریم های بین‎المللی را یکی از عوامل کاهش تولید اعلام کرده بود

گزارش های رسمی از ایران حاکی از کاهش شدید تولید خودرو در این کشور است.

انجمن خودروسازان ایران در تازه ترین گزارش خود می گوید که تولید انواع خودرو در ایران از ابتدای سال جاری خورشیدی تا شهریور ماه ۴۲ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته، کاهش داشته است.

کاهش تولید خودرو داخلی می تواند بر قیمت فروش تاثیر منفی بگذارد و به گران شدن آن بینجامد.

پیشتر دبیر انجمن خودرو سازان ایران "کمبود نقدینگی و کاهش تسهیلات بانکی" و تحریم های بین المللی را از عمده‌ترین دلایل کاهش تولید خودرو در سال جاری در ایران اعلام کرده بود.

بر اساس گزارش انجمن خودروسازان ایران، در شهریور ماه امسال تولید انواع سواری بیش از ۶۶ درصد، ون و آمبولانس ۱۰۰ درصد، وانت ۶۸ درصد، مینی‌ بوس و میدل‌ باس ۹۶ درصد، اتوبوس بیش از ۷۰ درصد، کامیونت، کامیون و کشنده بیش از ۵۷ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش داشته است.

گزارش ها از ایران حاکی است که در حال حاضر، خودروهای تولیدی این کشور برای عرضه به قیمت مصوب دولتی موجود نیست.

صنایع خودرو سازی در ایران از مهمترین صنایعی است که دولت با حمایت همه جانبه، آن را یکی از نمادهای توسعه بخش اقتصادی این کشور معرفی می کرد.

"در شهریور ماه امسال تولید انواع سواری بیش از ۶۶ درصد، ون و آمبولانس ۱۰۰ درصد، وانت ۶۸ درصد، مینی‌ بوس و میدل‌ باس ۹۶ درصد، اتوبوس بیش از ۷۰ درصد، کامیونت، کامیون و کشنده بیش از ۵۷ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش داشته است."

آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران در جریان سفر اخیرش به خراسان شمالی، گفته که تحریم های بین المللی از ابتدای انقلاب بهمن ۵۷ وجود داشته و ایران را "نیرومندتر" کرده است.

آقای خامنه ای اعمال تحریم های گسترده علیه ایران را "غیرمنطقی و وحشیانه" خوانده و گفته وعده کشورهای غربی در کاهش تحریم ها در صورت توقف غنی سازی اورانیوم "دروغ" است.

کشورهای غربی به دنبال خودداری ایران از پذیرش قطعنامه های شورای امنیت و رد تعلیق غنی سازی اورانیوم تحریم هایی را علیه ایران به اجرا درآورده اند.

اخیرا ایالات متحده آمریکا با اشاره به سقوط ارزش ریال و گرانی کم سابقه ارزهای خارجی از جمله دلار آمریکا، گفته بود که در صورت همراهی ایران با خواسته های جامعه جهانی، تحریم های می تواند برداشته شود.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.