تداوم کندی رشد اقتصاد چین

به روز شده:  07:57 گرينويچ - پنج شنبه 18 اکتبر 2012 - 27 مهر 1391

این هفتمین فصل متوالی است که رشد اقتصاد چین کند شده

با تداوم مشکلات اقتصادی اروپا و ایالات متحده، چین با افت تقاضای خارجی برای کالاهای خود روبرو است و به این ترتیب آهنگ رشد اقتصاد این کشور برای هفتمین فصل متوالی کند شده است.

نرخ رشد اقتصاد چین در دوازده ماهه منتهی به سپتامبر ۲۰۱۲، ۷.۴درصد گزارش شده، میزانی که سه ماه قبل، یعنی دوازده ماهه منتهی به ژوئن ۷.۶درصد بود.

با این حال نشانه‌هایی هم از بهبود اقتصاد چین به چشم می‌خورد. شاخص سهام بازار بورس هنگ کنگ ۰.۷درصد رشد کرده و سهام در شانگهای هم ۱.۲درصد بالا رفته است.

بخش عمده رشد چشمگیر اقتصاد چین در سال‌های اخیر ناشی از موفقیتش در صادرات بوده و با ادامه بحران اقتصادی در منطقه یورو و بهبود آهسته اقتصاد آمریکا، این نگرانی به وجود آمده بود که رشد اقتصاد چین حتی به زیر هفت درصد برسد.

با این حال مطابق آمار تازه‌ای که دولت چین منتشر کرده، تولیدات صنعتی این کشور در دوازده ماهه منتهی به سپتامبر امسال ۹.۲درصد بیش از آنچه انتظار می‌رفته رشد کرده‌اند.

در عین حال حجم معاملات بازار خرده‌فروشی در این دوره ۱۴.۲درصد بالاتر از دوره مشابه سال قبل بوده است.

دولت چین برای جبران افت صادرات به اقدامات مختلفی دست زده تا تقاضای داخلی را تحریک کند. بانک مرکزی سقف ذخیره قانونی را برای بانک‌ها پایین آورده و به این ترتیب دست آنها را برای اعطای وام‌های بیشتر باز کرده است. همچنین نرخ بهره هم پایین آمده است.

علاوه بر اینها دولت بودجه‌ای ۱۵۰ میلیارد دلاری برای تقویت و بهبود امور زیربنایی اختصاص داده است.

با این حال این نگرانی وجود دارد که با توقف کمک‌های دولت، وضعیت اقتصادی به روال قبلی بازگردد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.