دعوت به تحریم استارباکس به دلیل 'فرار مالیاتی'

به روز شده:  15:45 گرينويچ - پنج شنبه 18 اکتبر 2012 - 27 مهر 1391

سه روز پس از آن که گزارشی درباره فرار مالیاتی ۸.۶ میلیون پوندی شرکت استارباکس انتشار یافت، در بریتانیا دعوت‌هایی برای تحریم این کافه‌های زنجیره‌ای صورت گرفته‌اند.

خبرگزاری رویترز می‌گوید این فرار مالیاتی ظرف ۱۴ سال اخیر رخ داده و همچنین در تحقیق ۴ ماهه خود به این نتیجه رسیده که شرکت استارباکس در سه سال اخیر هیچ مالیاتی نپرداخته است.

استارباکس این اتهام را رد می‌کند و می‌گوید از قوانین مالیاتی تخطی نکرده است، با این حال گفته می‌شود که این شرکت از راه‌های قانونی برای دور زدن مالیات استفاده کرده است.

ساجد مجید، معاون وزیر دارایی بریتانیا، گفته است که نمی‌تواند درباره تک تک شرکتها نظر بدهد، ولی موضوع شرکت استارباکس را بررسی خواهد کرد.

استیوان ویلیامز، یکی از نمایندگان پارلمان بریتانیا، که جزو دعوت‌کنندگان به تحریم استارباکس است، می‌گوید این راهی برای نشان دادن "قدرت مصرف‌کنندگان" است.

آقای ویلیامز خطاب به شهروندان بریتانیایی می‌گوید: "قبل از نوشیدن قهوه‌شان فکر کنید، شاید این طور بتوانیم این شرکت را به رفتاری مسئولانه‌تر وابداریم."

برخی منتقدان می‌گویند تفاوت قوانین مالیاتی کشورهای مختلف به شرکت‌های بزرگ چندملیتی این فرصت را می‌دهد که مالیات کمتری بپردازند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.