هیجان در بازار بورس تهران

به روز شده:  23:43 گرينويچ - دوشنبه 22 اکتبر 2012 - 01 آبان 1391
بورس تهران

بورس تهران این روزها رکورد می شکند

روند صعودی شاخص بورس تهران در شرایطی ادامه دارد که برخی تحلیلگران بر ضرورت اجتناب صاحبان سرمایه از حضور هیجانی در این بازار تاکید دارند.

خبرگزاری رسمی ایران (ایرنا)، روز دوشنبه، اول آبان در گزارشی از ادامه روند صعودی شاخص بورس تهران نوشت که این شاخص صبح امروز به ۳۰ هزار و ۶۷۱ واحد رسید.

این شاخص روز یکشنبه از مرز رکورد ۳۰ هزار واحدی عبور کرد.

شاخص بورس تهران که روند عمومی قیمت کل شرکت های حاضر در بورس را نشان می دهد، در اول شهریور ۱۳۶۹ با عدد ۱۰۰ واحد تعریف شد و تحولات آن تغییرات سطح عمومی قیمت ها را نسبت به این تاریخ نشان می دهد.

ایرنا از تشکیل "صف های خرید متعدد" در بازار بورس تهران خبر داده و نوشته است که بازگشایی نمادهای فولاد مبارک و فولاد خوزستان در بازار امروز به ترتیب با ۱۸ و ۹ درصد افزایش قیمت همراه بود که زمینه ساز نزدیک به ۸۵ درصد رشد ارزش شاخص بورس تهران شد.

نزدیک شدن موعد ارائه گزارش عملکرد شش ماهه شرکت های حاضر در بورس یکی از دلایل هیجان روزهای اخیر در این بازار ارزیابی می شود.

به طور مشخص گفته می شود که تحریم های اقتصادی علیه ایران از یک سو باعث کاهش تولید و افزایش قیمت های داخلی محصولات تولیدی برخی شرکت ها شده و از طرف دیگر با تحولات بازار ارز و افزایش ناگهانی نرخ برابری ارزهای بین المللی در برابر ریال ایران، ارزش محصولات صادراتی و در نتیجه درآمدهای این شرکت ها بیشتر شده است.

این دیدگاه وجود دارد که اغلب چنین شرکت هایی که صادرکننده محصولات وابسته به ارز به شمار می روند، در شرایط کنونی توانسته اند بیش از برآورد بودجه ای خود سودآور باشند و به همین دلیل صف هایی طویل برای خرید سهام آنها در بازار تشکیل شده است.

خبرگزاری فارس پیش از این گزارش داده بود که این شرکت ها حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد ارزش روز بازار سهام را تشکیل می دهند و اغلب در صنعت فلزات، معادن و تولید و صادرات محصولات پتروشیمی و پالایشگاهی فعال هستند.

"گفته می شود که حجم بالای نقدینگی در ایران نیز زمینه ساز حضور سرمایه گذاران بیشتر و افزایش تقاضا در بازار بورس شده است"

در گزارش ایرنا نیز پالایشگاه بندرعباس، سرمایه گذاری امید و غدیر، بانک ملت و کشتیرانی نفت و گاز پارسیان از جمله شرکت هایی معرفی شده اند که در رشد امروز شاخص بورس تهران موثر بودند.

گفته می شود که حجم بالای نقدینگی در ایران نیز زمینه ساز حضور سرمایه گذاران بیشتر و افزایش تقاضا در بازار بورس شده است، هرچند تجربه کم صاحبان این سرمایه ها و نبود برنامه ریزی و چشم انداز بلندمدت در روند تصمیم گیری آنها برای سرمایه گذاری در بازار بورس می تواند زمینه ساز متضرر شدن آنها شود.

در عین حال، افزایش قیمت ها در بازار بورس بر مبنای تحولات ارزی تنها سود کاغذی شرکت ها ارزیابی می شود و سود واقعی آنها از محل میزان افزایش تولید و فروش محصولاتشان قابل ارزیابی است.

بر چنین مبنایی، تحلیلگران بر ضرورت رفتار نظام مند سرمایه گذاران جدید در این بازار تاکید کردند.

محمودرضا خواجه نصیری، رئیس اداره نظارت سازمان بورس هفته گذشته به ایسنا گفت که با وجود روند رو به رشد شاخص بورس، بازدهی بازار سرمایه از ابتدای امسال مطلوب نبوده و قیمت برخی سهام هنوز به نرخ های فروردین ماه نرسیده است.

او به سرمایه گذاران سفارش کرد که "درگیر هیجان نشوند."

غلامرضا اسلامی، کارشناس بازار سرمایه نیز روند افزایشی شاخص بورس را در هفته های گذشته کاذب ارزیابی کرد.

او گفت: "در چندین سالی که بورس ایران تاسیس شد، به دلیل نبود اعتماد و آگاهی کافی نزد مردم، آن قدر تعداد شرکت های حاضر در آن و حجم معاملات پایین است که نمی توان افزایش های اخیر را رشد یا رونق دانست. البته نباید فراموش کرد که رشد بورس در شرایط رونق اقتصادی ایجاد می شود که اکنون اوضاع اقتصادی کشور این گونه نیست."

" سود بازار سهام در هفت ماه گذشته نزدیک به ۱۶ درصد برآورد می شود که فاصله ای معنادار با سود ۲۰ درصدی کنونی بازار پول و اوراق مشارکت دارد"

سرمایه گذارانی که در شرایط رکود و کسادی بازار وارد بورس می شوند، به طور معمول برندگان این بازار هستند و می توانند از سود دوران رونق بازار بهره مند شوند، ولی افرادی که در شرایط رشد و رونق اقتصادی به خرید سهام روی می آورند، با خطر از دست دادن سرمایه هایشان روبه رو هستند.

با این حال، در گزارش ایرنا به نقل از آخرین داده های اداره آمار و اطلاعات معاونت بازار شرکت بورس آمده است که در مهرماه امسال حجم معاملات بورس ۵۹.۸ درصد و ارزش معاملات ۸۶.۴ درصد بیش از شهریور بوده است.

به گزارش ایرنا شاخص کل بازار بورس تهران نیز در پایان مهرماه نسبت به ابتدای مهر ۱۶.۶ درصد افزایش داشت.

با وجود ارائه چنین آمار امیدوارکننده ای، گزارش شده است که سود بازار سهام در هفت ماه گذشته نزدیک به ۱۶ درصد برآورد می شود که فاصله ای معنادار با سود ۲۰ درصدی کنونی بازار پول و اوراق مشارکت دارد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.