حمایت قانونگذاران یونانی از کاهش بیشتر هزینه ها

به روز شده:  04:32 گرينويچ - دوشنبه 12 نوامبر 2012 - 22 آبان 1391
پارلمان یونان

پارلمان یونان علیرغم تظاهرات معترضان این طرح را تصویب کرد

قانونگذاران در یونان، علیرغم تظاهرات انبوه خیابانی معترضان، بودجه سال ۲۰۱۳ این کشور که شامل کاهش بیشتر هزینه های عمومی می شود را تصویب کرده اند.

برنامه بودجه با ۱۶۷ رای در مقابل ۱۲۸ رای تصویب شد. تصویب این برنامه از شروط اتحادیه اروپا و صندوق بین المللی پول برای پرداخت وام ۳۱.۵ میلیارد یورویی به آتن برای پرهیز از خطر ورشکستگی بود.

یک مجموعه دیگر از تدابیر ریاضتی شامل افزایش مالیات و کاهش مزایای بازنشستگی هفته پیش تصویب شده بود.

پیش از این رای گیری بیش از ده هزار تظاهرکننده در اطراف پارلمان در آتن، پایتخت، حضور یافتند.

آنتونیس ساماراس نخست وزیر یونان پیشتر اخطار داد که بدون وام تازه، یونان از روز جمعه برای تامین مخارجش پول کافی نخواهد داشت.

وزرای کشورهای حوزه یورو قرار است روز دوشنبه دیدار کنند و اکنون انتظار می رود آقای ساماراس برای یک رشته دیدارها به بروکسل سفر کند.

مارک لوئن خبرنگار بی بی سی در آتن می گوید مشکل آقای ساماراس این است که حمایت اتحادیه اروپا از وام تازه ممکن است چند هفته طول بکشد.

این گام ابتدا باید به تصویب پارلمان چند کشور از جمله آلمان برسد.

افزایش بدهی ملی

انتظار می رود که اقتصاد یونان سال آینده ۴.۵ درصد منقبض شود و بدهی ملی احتمالا به ۱۸۹ درصد تولید ناخالص ملی افزایش خواهد یافت، یعنی تقریبا دو برابر تولید ملی یونان.

بدهی امسال ۱۷۵ درصد تولید ناخالص ملی بود.

رهبر سیریزا، یک حزب چپگرای مخالف، گفت که تازه ترین کاهش ها در بودجه باعث می شود مردم یونان نتوانند در طول زمستان مایحتاج اساسی خود را فراهم کنند.

الکسیس تسپیراس خطاب به دولت گفت: "به این دلیل است که می گوییم شما برای این کشور خطرناک هستید. شما قادر به مذاکره نیستید."

اوانجلوس ونیزلوس که حزب سوسیالیست پاسوک او بخشی از ائتلاف دولت است به اروپایی ها هشدار داد که هر تاخیری در تصویب وام تازه به یونان به ضرر یونان و حوزه یورو در کل خواهد بود.

او گفت: "این کشور به لبه رسیده."

ولفگانگ شوبل وزیر دارایی آلمان گفت هیچ کس با بخش بعدی وام یونان مخالف نیست، اما دولت یونان باید شرایطی را که ماه ها قبل برایش تعیین شده بود برآورده می کرد.

او در مصاحبه ای با روزنامه دای ولت گفت: "ما مسئول این وضعیت اضطراری نیستیم. همه طرف ها از مدت ها قبل از ضرب الاجل خبر داشتند."

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.