دولت ایران گازوئیل را سهمیه‌بندی می‌کند

به روز شده:  13:39 گرينويچ - چهارشنبه 14 نوامبر 2012 - 24 آبان 1391
رستم قاسمی

رستم قاسمی از بررسی طرح سهمیه بندی گازوئیل خبر داده اما زمان اجرای طرح را مشخص نکرده است

مقامات ایرانی از جیره بندی گازوئیل احتمالا از اواخر سال شمسی جاری خبر داده اند.

روز چهارشنبه، ٢٤ آبان (١٤ نوامبر)، خبرگزاری دانشجویان ایران - ایسنا - گزارش کرد که رستم قاسمی، وزیر نفت، گفته است که به زودی سهمیه بندی گازوئیل برای خودروهای گازوئیلی و بخش صنعت به اجرا گذاشته می شود.

آقای قاسمی افزوده است که وجود اختلاف قیمت گازوئیل تولید داخل با بهای این فرآورده نفتی در کشورهای همسایه، همراه با متوقف شدن اجرای مرحله دوم اجرای قانون هدفمندی یارانه ها باعث رواج مجدد قاچاق گازوئیل به کشورهای همسایه شده است.

به این دلیل، دولت تصمیم گرفته است که سوخت مورد نیاز خودروهای سنگین گازوئیلی و صنایع را سهمیه بندی کند و صنایع هم برای دریافت سوخت مورد نیاز خود، باید کار هوشمند دریافت کنند.

وزیر نفت در مورد زمان آغاز سهمیه بندی اطلاعی نداده اما گفته است که جلساتی با "مسئولان مربوطه" برگزار شده و این جلسات در آینده هم ادامه خواهد داشت.

رستم قاسمی اظهار داشت که در حال حاضر، دولت یارانه سنگینی را برای مواد سوختی پرداخت می کند و افزود "به همین دلیل، این موضوع سختی های زیادی ایجاد کرده است."

وزیر نفت ضمن یادآوری تفاوت قیمت مواد سوختی در ایران و کشورهای همسایه، گفت که "در حالی که قیمت یک لیتر آب در ایران ٥٠٠ تومان است، سه لیتر گازوئیل ٤٥٠ تومان عرضه می شود."

قاچاق گازوئیل

کاهش نرخ برابری ریال باعث افزایش مجدد قاچاق مواد سوختی به کشورهای همسایه شده است

در همین مورد، خبرگزاری مهر سخنان محمد رویانیان، رئیس ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور را گزارش کرده که گفته است احتمال دارد گازوئیل از بهمن ماه یا اسفندماه سال جاری سهمیه بندی شود.

آقای رویانیان در مورد روش مورد نظر برای سهمیه بندی گازوئیل گفت که "برای مدیریت بیشتر نحوه مصرف این فرآورده نفتی با کارت های هوشمند، سوخت خودروهای دیزلی طبقه بندی می شود."

وی درباره نحوه اجرای این طرح گفت که سهمیه بندی گازوئیل به شکل سهمیه بندی بنزین اجرایی نمی شود و بین اینها، تفاوت هایی وجود دارد.

به گفته آقای رویانیان، تمامی خودروهای سنگین دیزلی مطابق با حجم گاز و ظرفیت بار و نوع موتور، سهمیه دریافت می کنند.

این دو مقام دولتی به سهمیه بندی گازوئیل برای دیگر مصرف کنندگان این نوع سوخت اشاره ای نکرده اند.

قاچاق سوخت از ایران به کشورهای همسایه به دلیل تفاوت بهای این اقلام در دو سوی مرز سابقه ای طولانی دارد و یکی از دلایلی بوده که مقامات دولتی در دفاع از لغو یارانه سوخت مطرح می کردند.

در ماه های بعد از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها و افزایش بهای مواد سوختی در داخل ایران، منابع رسمی گفتند که قاچاق مرزی این اقلام کاهش یافته است.

با اینهمه، به نظر می رسد که سقوط نرخ برابری ریال ایران در برابر ارزهای خارجی در ماه های اخیر به معنی آن بوده که بهای سوخت در ایران بازهم به مراتب نازل تر از قیمت آن در کشورهای همسایه است.

همچنین، اجرای فاز دوم حذف یارانه ها، که می توانست باعث افزایش داخلی قیمت سوخت شود نیز متوقف شده که ظاهرا دلیل آن نگرانی از پی آمد آن در تشدید روند تورمی است که به گفته کارشناسان، به تشدید تحریم خارجی و همچنین سیاست های اقتصادی و پولی دولت بروز کرده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.