رئیس کل بانک مرکزی: ۱۲ تا ۱۸ میلیارد دلار ارز خانگی در ایران وجود دارد

به روز شده:  13:01 گرينويچ - شنبه 17 نوامبر 2012 - 27 آبان 1391
محمود بهمنی

آقای بهمنی شهروندان ایرانی را تشویق به سپرده‌گذاری ارزی کرده است

محمود بهمنی، رئیس کل بانک مرکزی ایران گفته است که در حال حاضر مردم این کشور ۱۲ تا ۱۸ میلیارد دلار ارز به شکل خانگی نگهداری می کنند.

آقای بهمنی به خبرگزاری مهر گفته است "اگر اشخاص ارز خانگی خود را به سپرده ارزی بسپارند، به طور قطع، علاوه بر کاهش قیمت ارز، خطراتی مانند سرقت دلارها کاهش پیدا خواهد کرد."

در حالی که در موارد متعددی بانک های ایرانی ریال به جای ارز به مشتریان حساب های ارزی خود تحویل می دهند، رئیس کل بانک مرکزی، شهروندانی ایرانی را که ارز خود را به صورت خانگی نگهداری می کنند، تشویق به سپرده گذاری ارزی در بانک‌ها کرده است.

آقای بهمنی گفته سپرده‌گذاران ارزی در هنگام برداشت سپرده علاوه بر اصل پول (ارز)، قادر خواهند بود تا سود ارزی آن را نیز دریافت کنند.

در هفته های اخیر همزمان با افزایش ناگهانی و کم سابقه قیمت ارز و سقوط ارزش ریال، بانک مرکزی با حذف ارز مسافرتی، محدودیت های گسترده ای را برای واردات کالاها با ارز دولتی وضع کرده است.

بنابر تصمیم دولت ایران، بانک مرکزی تنها برای دارو و غذا، ارز دولتی به نرخ دلار ۱۲۲۶ تومان اختصاص می دهد و برای بخشی دیگر از کالاهای وارداتی نیز دلار به نرخ دوبرابر این رقم در "مرکز مبادلات ارزی" عرضه می کند. بقیه وارد کنندگان نیز باید ارز خود را به نرخ های بالاتر از بازار آزاد تهیه کنند.

'مقامت در برابر دلار با قیمت کمتر از ۳ هزار تومان'

گزارش ها حاکی از آن است که فروش ارز در صرافی های ایران هم با رکود کم سابقه ای رو به رو شده است.

رئیس کل بانک مرکزی ایران گفته "بعضی از افراد در بازار همواره در این باره مقاومت می کنند تا دلار به زیر قیمت ۳ هزار تومان نباید که بانک مرکزی در این باره نیز تدابیری اندیشیده است که به زودی اعمال خواهد شد."

آقای بهمنی گفته است که بانک مرکزی "یقینا آنان را به مراجع امنیتی معرفی خواهد کرد."

در حال حاضر نرخ رسمی فروش دلار آمریکا در بانک مرکزی ایران ۱۲۲۶ تومان، در مرکز مبادلات ارزی ۲۴۸۸ تومان و در بازار آزاد و بیش از ۳‌ هزار تومان است اما صرافی‌ها می‌گویند به دلیل کمبود عرضه ارز از سوی بانک مرکزی و کاهش فروش آن توسط مشتریان شخصی که ناشی از بی ثباتی بازار ارز است، برای فروش ارز، چیزی در اختیار ندارند.

عمده درآمدهای ارزی ایران حاصل از صادرات نفت این کشور است اما اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا صنایع نفت و گاز و خرید نفت ایران و را تحریم کرده اند.

به گفته منابع رسمی در حالی که اوایل سال جاری خورشیدی صادرات نفت ایران بیشتر از دو میلیون بشکه در روز بود، این رقم بعد از تحریم اتحادیه اروپا و آمریکا به ۸۰۰ هزار بشکه در روز کاهش پیدا کرده است.

به دنبال تحریم بانک مرکزی ایران و دشوار شدن نقل و انتقال پول با این کشور، دسترسی ایران به ارز حاصل از صادرات فعلی نفت این کشور را محدودتر کرده و از عومل دیگر کمبود ارز در بازار اعلام شده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.