مرکل: بعید است بر سر بودجه اتحادیه اروپا به توافق برسیم

به روز شده:  10:38 گرينويچ - جمعه 23 نوامبر 2012 - 03 آذر 1391

صدراعظم آلمان می‌گوید شک دارد رهبران اتحادیه اروپا درباره بودجه این اتحادیه به توافقی برسند

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، می‌گوید از نظر او بعید است که در نشست جاری سران اتحادیه اروپا در بروکسل رسیدن به توافقی درباره بودجه آتی این اتحادیه ممکن باشد.

او این اظهارات را پس از موکول شدن ادامه مذاکرات بر سر بودجه دوره ٢٠١٤ تا ٢٠٢٠ به امروز، ٢٣ نوامبر (٣ آذر) بیان کرد.

نشست دیروز به دلیل اختلاف نظرهای عمده بر سر پیش‌نویس بودجه با سه ساعت تاخیر آغاز شد. پیشتر هرمان ون رومپی، رییس اتحادیه اروپا، پیش‌نویسی را بین اعضا توزیع کرده و اظهار امیدواری کرده بود که رسیدن به توافق در این زمینه ممکن شود.

اغلب اعضای اتحادیه اروپا خواهان افزایش بودجه این اتحادیه هستند، در حالی که چندین کشور چنین افزایشی را در مقطع اتخاد سیاست‌های انقباضی و ریاضت اقتصادی غیرقابل قبول می‌دانند.

بریتانیا برای آن که به اهداف انقباضی خود در سطح اقتصاد ملی دست یابد بیش از هر کشور دیگر عضو اتحادیه اروپا خواهان کاهش بودجه است.

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا، با اشاره به پیشنهاد تعیین سقف تقریبا ١ تریلیون یورویی برای بودجه دوره شش ساله توسط هرمان ون رومپی، گفته است اصلا از این پیشنهاد راضی نیست.

بودجه سالانه اتحادیه اروپا هم اکنون بیش از ١٤٠ میلیارد یورو است.

علاوه بر رهبران بریتانیا و آلمان، فرانسوا اولاند، رییس جمهور فرانسه نیز گفته است نسبت به رسیدن به توافقی بر سر بودجه بدبین است.

کشورهای اروپای شرقی عمدتا خواهان افزایش بودجه هستند.

اتحادیه اروپا و واحد پولی یورو از سال ٢٠٠٩، که یونان اعلام کرد حجم بدهی‌هایش از میزان تولید ناخالص ملی‌اش فراتر رفته، با بحران روبرو هستند.

علاوه بر یونان پرتغال و اسپانیا هم با مشکلات جدی دست به گریبانند. جایگاه ایتالیا و فرانسه هم در رتبه‌بندی‌های مالی و اعتباری تنزل یافته است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.