قیمت بلیت پروازهای بین‌المللی شرکت‎های ایرانی 'هفتگی تعیین می‌شود'

به روز شده:  13:19 گرينويچ - سه شنبه 27 نوامبر 2012 - 07 آذر 1391

شرکت های هواپیمایی ایرانی می‌گویند هزینه‌هایشان تا شصت درصد افزایش پیدا کرده است

خبرگزاری مهر از قول مقام های مرتبط با خدمات هواپیمایی ایران گفته است که از این پس قیمت بلیت پروازهای خارجی شرکت های هواپیمایی ایرانی هفتگی اعلام می شود.

بر اساس این گزارش، معیار تعیین قیمت هفتگی بلیت بر اساس قیمت دلار مبادلاتی و فروش بنزین در منطقه خلیج فارس خواهد بود قیمت تعیین شده بلیت تا پایان روز یکشنبه هر هفته اعتبار دارد.

جلیل سالاری مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران به تازگی به خبرگزاری مهر گفته بود: "هم اکنون قیمت فروش سوخت هواپیماها مطابق با فوب خلیج فارس در کشورهای همسایه بین ۱۸۰۰ تا ۲۲۰۰ تومان است."

با شروع حذف یارانه ها در ایران قیمت بنزین هواپیما از لیتری ۱۰۰ تومان به ۴۰۰ تومان رسید.

اما این نرخ پایدار نماند و دولت ایران از پایان اسفند ماه سال گذشته خورشیدی نرخ سوخت پروازهای خارجی شرکت‌های هواپیمایی داخلی را از ۴۰۰ تومان به ۱۱۴۳ تومان افزایش داد.

شرکت های هواپیمایی ایران که با تحریم های بین المللی هم رو به رو هستند می گویند افزایش قیمت سوخت هزینه های آنان را تا ۶۰ درصد افزایش داده است.

"با شروع حذف یارانه‌ها در ایران قیمت بنزین هواپیما از لیتری ۱۰۰ تومان به ۴۰۰ تومان رسید. اما این نرخ پایدار نماند و دولت ایران از پایان اسفند ماه سال گذشته خورشیدی نرخ سوخت پروازهای خارجی شرکت‎های هواپیمایی ایرانی را از ۴۰۰ تومان به ۱۱۴۳ تومان افزایش داد"

در حال حاضر قیمت فروش بنزین به شرکت های هواپیمایی برای پروازهای داخلی لیتری ۷۰۰ تومان است. این رقم تا پایان آبان ماه امسال (کمتر از دو هفته پیش) ۴۰۰ تومان بود و پیش از حذف یارانه ها، ۱۰۰ تومان بود.

رسم قاسمی، وزیر نفت ایران هشدار داده است که در صورت خودداری شرکت های هواپیمایی از پرداخت قیمت های جدید،، عرضه سوخت به آنها متوقف خواهد شد.

همزمان با آغاز حذف یارانه ها و اولین افزایش قیمت سوخت از ۱۰۰ به ۴۰۰ تومان برای هر لیتر، یک هواپیمای شرکت هواپیمایی آسمان به دلیل عدم پرداخت پول بنزین به شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران نتوانسته بود از ساری به دمشق پرواز کند.

شرکت نفت ایران اعلام کرده است که از حدود دو هفته پس از اولین افزایش بهای بنزین، به دلیل عدم پرداخت بهای سوخت از سوی شرکت هواپیمایی آسمان، تصمیم داشته بنزین را فقط به شکل نقدی به این شرکت بفروشد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.