لایحه بودجه سال آینده ایران 'به شدت انقباضی' خواهد بود

به روز شده:  18:37 گرينويچ - دوشنبه 03 دسامبر 2012 - 13 آذر 1391

محمود احمدی نژاد باید به زودی هشتمین و آخرین لایحه بودجه دولت خود را تقدیم مجلس کند

یک مقام دولت ایران گفته است که لایحه بودجه سال آینده این کشور "به شدت انقباضی" خواهد بود.

رحیم ممبینی، معاون بودجه معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری ایران از "کاهش شدید وابستگی کشور به نفت" در لایحه بودجه سال ۱۳۹۲ کل کشور خبر داده است.

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران، به زودی باید هشتمین و آخرین لایحه بودجه دولت خود را برای بررسی به مجلس ارائه کند.

پس از تصویب این لایحه در مجلس ایران و تبدیل لایحه بودجه به قانون، نیمی از زمان اجرای آن در دولت آقای احمدی نژاد و نیمی دیگر توسط دولت آینده این کشور خواهد بود.

وعده کاهش سهم نفت تا ۴۰ درصد درآمدهای ارزی

آقای ممبینی گفته وابستگی بودجه به نفت که در سال‌های ۱۳۹۰ خورشیدی ۶۰ میلیارد دلار بوده، در سال ۱۳۹۱ خورشیدی به ۵۳ میلیارد دلار رسیده و این میزبان، در بودجه سال ۱۳۹۲ نسبت به بودجه سال جاری خورشیدی، ۳۰ تا ۴۰ درصد کاهش خواهد داشت.

به گفته این مقام دولتی، "توجه خاص به درآمدهای غیرنفتی و به طور خاص مالیات" از جمله ویژگی‌های منابع لایحه بودجه سال ۱۳۹۲ است.

آقای ممبینی گفته است که با ایجاد تحول در شیوه های وصول مالیات در سال های اخیر، درآمدهای مالیاتی افزایش قابل توجهی خواهد داشت.

پیش از این ایرج ندیمی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس نهم، گفته بود که ایران "به دلیل تحریم ها امکان تامین درآمد نفتی لازم را ندارد" و "چاره‌ای جز کاهش سهم نفت در بودجه نیست".

منبع اصلی و عمده درآمد دولت ایران، برخلاف اغلب کشورهای توسعه یافته که از محل مالیات تامین می شود، پول حاصل از فروش نفت خام این کشور است.

در چنین شرایطی با تحریم نفت ایران از سوی اتحادیه اروپا و آمریکا، درآمدهای این کشور به شکل بی سابقه ای کاهش یافته است.

در حالی که اوایل سال جاری خورشیدی میزان صادرات نفت ایران در حدود ۲ میلیون ۵۰۰ هزار بشکه در روز بود، اما همزمان با اجرای تحریم های نفتی اتحادیه اروپا که از اوایل تابستان شروع شد، به گفته مقام های رسمی ایران، میزان صادرات نفت این کشور به ۸۰۰ هزار بشکه در روز سقوط کرد.

ایران در سال های اخیر تلاش کرده بود تا محصولات پتروشیمی و صنایع پایین دستی را جایگزین میزانی از صادرات نفت خام کند، اما تحریم صنعت پتروشیمی ایران هم در بیش از یک سال گذشته، مانع دیگری در این راه شده است.

تحریم های بین المللی علیه ایران، به دنبال خودداری این کشور از اجرای قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل وضع شده که خواستار توقف غنی سازی اورانیوم است.

مقام های ایرانی برخلاف تبلیغات پیشین این کشور، اخیرا تاثیر تحریم های اعمال شده بر اقتصاد ایران را تایید می کنند.

آیت الله علی خامنه ای تحریم ها را "غیرمنصفانه و وحشیانه" خوانده و محمود احمدی‎نژاد رئیس جمهور گفته که پرونده اتمی ایران از یک موضوع حقوقی به یک موضوع سیاسی تبدیل شده و باید میان ایران و آمریکا حل و فصل شود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.