نشست اوپک بر سر انتخاب دبیرکل تازه به نتیجه نرسید

به روز شده:  17:23 گرينويچ - چهارشنبه 12 دسامبر 2012 - 22 آذر 1391

با عدم توافق اعضای اوپک بر انتخاب دبیرکل جدید، محمد البدری یک سال دیگر در این مقام باقی می‌ماند

نشست سازمان کشورهای تولیدکننده نفت، اوپک، امروز ٢٢ آذر (١٢ دسامبر) برای انتخاب دبیرکل تازه به نتیجه‌ای نرسید. به این ترتیب عبدالله سالم البدری، دبیرکل کنونی این سازمان به مدت یک سال دیگر این مقام را عهده‌دار خواهد بود.

علی النعیمی، نماینده عربستان سعودی، گفته است که: "ما یک دبیرکل باتجربه را در این مقام داریم، تمدید کار او به مدت یک سال دیگر تصمیمی بسیار بسیار درست است."

در همین حال اعضای اوپک در نشست امروز توافق کردند که سقف تولید خود را در سطح فعلی، یعنی ٣٠ میلیون بشکه در روز نگه دارند.

امیر پایور، خبرنگار اعزامی بی‌بی‌سی فارسی به محل نشست اوپک، می‌گوید با آن که سقف تولید این سازمان ثابت مانده است، به دلیل افزایش روزافزون تولید نفت عراق، حال وقتی در اوپک بحث از میزان تولید می‌شود، این عراق است که رو در روی عربستان سعودی قرار می‌گیرد.

اعضای اوپک قرار بود در این نشست جانشین آقای بدری را انتخاب کنند که به علت عدم توافق، ماموریت او برای دبیرکلی این سازمان برای یک سال دیگر تمدید شد.

آقای بدری لیبیایی است و در دو دوره سه ساله دبیرکلی اوپک را به عهده داشته است.

بنا به اساسنامه اوپک باید همه اعضای آن به اتفاق آرا برای انتخاب نماینده یک کشور، به دبیرکلی به او رای دهند.

ایران غلامحسین نوذری، وزیر نفت سابق خود را برای این پست نامزد کرده بود، عراق و عربستان سعودی هم نامزدهایی برای دبیرکلی معرفی کرده بودند.

اعضای اوپک پیش از این در تیر ماه انتخاب دبیرکل را به تعویق انداخته بودند.

اوپک هم‌اکنون بیش از ۴۰درصد تولید نفت جهان را در اختیار دارد و ۷۰درصد ذخایر نفت اثبات‌شده جهان متعلق به کشورهای عضو این سازمان است.

ایران اصرار دارد که نماینده‌اش دبیرکلی اوپک را به عهده بگیرد و به این ترتیب به نمایندگان عراق یا عربستان سعودی رای نمی‌دهد. رای ندادن هر یک از کشورها به یک نامزد، به معنی عدم انتخاب او به دبیرکلی است.

ایران یک دوره و در آغاز کار اوپک ریاست این سازمان را به عهده داشته. ایران همچنین به تازگی رئیس دوره‌ای نشست اوپک بوده است.

ریاست دوره‌ای نسبت به دبیرکلی قدرت اجرایی کمتری دارد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.