توافق وزرای اقتصاد اتحادیه اروپا بر سر قوانین جدید بانکی

به روز شده:  13:14 گرينويچ - پنج شنبه 13 دسامبر 2012 - 23 آذر 1391

از راست به چپ: وزرای اقتصاد بلژیک، اسپانیا، آلمان و ایرلند در نشست امروز بروکسل

وزرای اقتصاد اتحادیه اروپا در آستانه نشست سران این اتحادیه بر سر قوانین جدید نظارتی بر بانک‌های منطقه یورو به توافق رسیدند.

به این ترتیب حدود ۲۰۰ بانک از بزرگترین بانک‌های جهان تحت نظارت مستقیم بانک مرکزی اروپا قرار می‌گیرند.

پس از این سران اتحادیه اروپا درباره این توافق، که گامی مهم برای تشکیل اتحادیه بانکی اروپا است، تصمیم خواهند گرفت.

مطابق این توافق، بانک مرکزی اروپا نظارت مستقیم بر بانک‌هایی را که ارزش دارایی‌هایشان بیش از ۳۰ میلیارد یورو است، بر عهده می‌گیرد و در این زمینه با نهادهای نظارتی ملی همکاری خواهد کرد.

همچنین با کشورهای دیگری که جزو منطقه یورو نیستند و مایل به همکاری در این زمینه هستند، توافق‌های جداگانه‌ای تنظیم خواهد شد.

با تداوم بحران مالی در اروپا، و نارضایی عمومی از نقش بانک‌ها در پیدایش بحران، قوانین جدید، بانکداری "محتاطانه‌تری" را برای تقویت یورو ارائه می‌کنند.

علاوه بر این تلاش می‌شود که بانک‌های منطقه یورو با مشکلاتی نظیر آن چه برای نظام بانکی یونان و اسپانیا پیش آمده است روبرو نشوند.

وزرای اقتصاد اتحادیه اروپا در این نشست همچنین با پرداخت ۳۴ میلیارد یورویی که یونان مدت‌ها در انتظار دریافتش بود موافقت کردند.

این توافق به منزله قدمی در مسیر ادغام هر چه بیشتر اقتصاد کشورهای اتحادیه اروپا است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.