ازبکستان صدور گاز به تاجیکستان را متوقف می‌کند

به روز شده:  07:17 گرينويچ - چهارشنبه 26 دسامبر 2012 - 06 دی 1391
وزیر اینیرژی و صنایع تاجیکستان

گل شیرعلی گفت، مقامات ازبک و تاجیک هنوز برای انتقال گاز به تاجیکستان در سال آینده سندی امضا نکرده‌اند

وزیر انرژی و صنایع تاجیکستان اعلام کرد که کشور همسایه ازبکستان از امروز (26 دسامبر) انتقال گاز به تاجیکستان را متوقف می‌کند.

گل شیر‌علی که صبح روز سه‌شنبه‌ 25 دسامبر در یک همایش پارلمانی پیرامون مسائل انرژی به سؤالات نمایندگان پاسخ می‌داد، در این باره اطلاع داد.

آقای شیرعلی پس از جلسه پارلمانی به خبرنگاران گفت که تا حال میان مقامات تاجیک و ازبک در مورد انتقال گاز به تاجیکستان در سال میلادی آینده هیچ سندی امضا نشده است.

در همایش پارلمانی برخی از نمایندگان با اشاره‌ به فعال نبودن سیستم تأمین گرمی در شهر دوشنبه که به گاز وارداتی وابسته است، از وزارت انرژی و صنایع انتقاد کردند.

در پاسخ به انتقادات آقای شیرعلی گفت که مرکزگرمی "غربی" شهر دوشنبه عمدتا با گاز فعالیت می‌کند، ولی به سبب این که ازبکستان صدور گاز به تاجیکستان را طی سالهای طولانی محدود کرده، تأمین گرمی برای ساکنان دشوار شده است.

این در حالی است که محمدسید عبیدالله‌اف، شهردار دوشنبه و رئیس مجلس علیای پارلمان تاجیکستان، هفته گذشته اعلام کرده بود که مرکزگرمی واقع در قسمت شرقی پایتخت تا یک هفته دیگر فعال خواهد شد.

وی ضمن سخنرانی در دوازدهمین اجلاس مجلس شهر دوشنبه که در آن نمایندگان جامعه مدنی و رسانه‌ها نیز شرکت داشتند، با اشاره‌ به انتقادات گسترده نسبت به فعالیت شهرداری گفت که تأمین گرمی در پایتخت وظیفه شهرداری نیست.

آقای عبیدالله‌اف گفت: "این سیستم (تأمین گرمی) در زمان شوروی هم در بالانس (تحت نظر) شرکت "برق تاجیک" بود، امروز هم چنین است. تأمین گرمی هیچ وقت وظیفه شهرداری نبود و نیست. ما گرمی را از شرکت "برق تاجیک" می‌گیریم."

این سخنان آقای عبیدالله‌اف موجب حیرت و نگرانی برخی از اعضای مجلس شهری، روزنامه‌نگاران و نمایندگان جامعه مدنی شده است.

نماینده یک سازمان غیردولتی که از بردن نامش خودداری کرد، در بیرون از جلسه گفت: "شهردار با این سخنان می‌خواهد مسئولیت را از دوشش کنار گذارد. چندین سال است که در خانه‌های بخش اعظمی از ساکنان پایتخت گرمی نیست. این در وضع سلامتی مردم تأثیرات جدی دارد. شهردار موظف است نسبت به سلامت ساکنان بی‌تفاوت نباشد."

وی این سؤال را مطرح کرد که مقامات توانسته‌اند طی 20 سال گذشته کل سیستم و قانون و قواعد شوروی را تغییر بدهند، چه تور نتوانسته‌اند سیستم تأمین گرمی را از وابستگی شرکت "برق تاجیک" که فعالیتش چندان مؤثر نیست، رها سازند؟

ضمناً، در گزارش شهردار دوشنبه در باره اجرای برنامه‌های اقتصادی و اجتماعی شهر طی 11 ماه سال جاری آمده است که شرکت "برق تاجیک" "بنا بر مشکلات مالی اش گاز گران را از خارج کشور با مقدار ضروری خرید کرده نمی‌تواند و استحصال (تولید) گرمی را به مقدار لازمه سال‌هاست که تأمین نمی‌نماید."

این در حالی است که به گفته وی، شهرداری دوشنبه برای فعال ساختن دیگخانه (مرکز گرمی) "غربی" با استفاده از انگشت (زغال) و تأمین گرمی در تأسیسات اجتماعی شهر 16.7 میلیون سامانی (حدود 3.5 میلیون دلار) به شرکت "برق تاجیک" پیش‌پرداخت کرده است.

در همین حال، امیرشاه میر علی اف، معاون اول رئیس مجلس نمایندگان، نیز از فعالیت شرکت "برق تاجیک" انتقاد کرده و گفت که این شرکت نتوانسته است طی این همه سال سیستم گرمی رسانی را در پایتخت برقرار کند.

به گفته وی، در صورت فعال شدن این سیستم میزان مصرف نیروی برق در شهر دوشنبه دو برابر کاهش خواهد یافت. حالا، به گفته او، در شبانه‌روز در شهر دوشنبه حدود 13 میلیون کیلوت/ساعت نیروی برق مصرف می‌شود.

ضمناً، مشکل قطع انتقال گاز از ازبکستان همه‌ساله در زمان پایان سال کهن و آغاز سال نو مطرح می‌شود. در آغاز سال جاری نیز انتقال گاز از ازبکستان به تاجیکستان متوقف شده بود. مذاکرات مقامهای انرژی دو کشور آن زمان نتیجه‌ای نداد.

تنها پس از ارسال پیامی از امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان، به اسلام کریمف، همتای ازبکش، انتقال حجم مجدودی از گاز از ازبکستان به تاجیکستان از سر گرفته شد.

در پی محدود شدن تدریجی صادرات گاز ازبکستان طی سالهای اخیر فعالیت بسیاری از کارخانه صنعتی تاجیکستان، متوقف شده است. طی چند روز اخیر بزرگ ترین کارخانه سیمان در شهر دوشنبه نیز به دلیل نبود گاز فعالیتش را تعطیل کرده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.