موافقت تویوتا با پرداخت یک میلیارد دلار غرامت به آمریکا

به روز شده:  02:48 گرينويچ - پنج شنبه 27 دسامبر 2012 - 07 دی 1391

در سال ۲۰۱۰ شرکت تویوتا بر سر موضوع خودروهای برگشتی اش نزدیک به۵۰ میلیون دلار جریمه پرداخت

شرکت خودروسازی تویوتا موافقت کرده برای پایان دادن به شکایت صدها نفر از مالکان تویوتا در آمریکا حدود یک میلیارد دلار غرامت بپردازد.

این غرامت بابت ضرر و هزینه تغییرسیستم ایمنی به عده ای از مالکان تویوتا در آمریکا پرداخت می شود.

از سه سال پیش تا کنون شرکت ژاپنی تویوتا نزدیک به ۱۴ میلیون دستگاه خودرو تویوتا را از آمریکا برگشتی اعلام کرده است. این خودروها به دلیل مشکلات زیرانداز پیش پای راننده و گیر کردن آن به پدال گاز دردسر ساز شده بود.

این توافق باید ابتدا به تایید قضات آمریکایی برسد.

استدلال مالکان تویوتا این بوده که تکنولوژی ساخت خودرو و نه زیرانداز پیش پای راننده باعث سرعت گرفتن ناگهانی خودرو می شود.

کریستوفر رینولدز، معاون نمایندگی تویوتا در آمریکا گفت تن دادن به این توافق دشوار بوده چرا که تحقیقات آنها نشان داده که پدال گاز خودرو ایمنی لازم را داشته با این همه تویوتا به این نتیجه رسیده که بهتر است این شرکت و مشتریانش از این دوره عبور کنند.

انتظار می رود جیمز سلنا قاضی آمریکایی نظر خود را درباره این توافق تا دو روز دیگر، ۲۸ دسامبر اعلام کند.

در سال ۲۰۱۰ شرکت تویوتا بر سر موضوع خودروهای برگشتی اش نزدیک به۵۰ میلیون دلار جریمه پرداخت و کنگره آمریکا نیز تحقیقات مفصلی پیرامون موضوع انجام داد.

با این همه موضوع زیرانداز ماشین و پدال گاز هنوز هم دامن گیر شرکت تویوتاست.

اوایل ماه جاری میلادی سازمان ملی ایمنی بزرگراه های آمریکا اعلام کرد تویوتا پذیرفته بابت تاخیر در اعلام نقص فنی در دو مدل لکسوس ۱۷ میلیون دلار غرامت بپردازد.

خودروهای برگشتی دیگر مشکل نشت سوخت، بالابر پنجره و پمپ آب داشته اند.

اعتبار شرکت تویوتا به دلیل تعدد خودروهای برگشتی از آمریکا تا جایی ضربه دیده که در سال ۲۰۱۱ جایگاه خود به عنوان بزرگترین تولید کننده خودروی جهان از دست داد.

با این همه شرکت تویوتا گفته انتظار دارد فروشش در سال ۲۰۱۲ نزدیک ۲۲ درصد افزایش پیدا کرده باشد و به جایگاه پیشین خود بازگردد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.