نیروی انتظامی: ۸۸ دلال سکه و ارز را دستگیر کردیم

به روز شده:  11:26 گرينويچ - 30 دسامبر 2012 - 10 دی 1391

پلیس می گوید که تعدادی از دلالان سکه و ارز را شب گذشته در خیابانهای پایتخت دستگیر کرده است

همزمان با بالاگرفتن اختلاف دولت و بانک مرکزی بر سر نحوه تعیین قیمت سکه طلا، نیروی انتظامی ایران می گوید که ۸۸ "دلال سکه و ارز" را در خیابانهای تهران بازداشت کرده است.

سرهنگ عباسعلی محمدیان، رئیس پلیس آگاهی تهران امروز یکشنبه 10 دی (30 دسامبر) به خبرگزاری فارس گفت که شب گذشته "۸۸ نفر از فروشندگان و دلالان سکه و ارز که به صورت غیرمجاز و مجرمانه اقدام به خرید و فروش سکه و ارز می کردند، بازداشت شدند."

اتهام دستگیر شدگان فروش "سکه های تقلبی، سرقت وجوه نقد مشتریان، توزیع دلارهای جعلی و سکه های با عیار پائین" اعلام شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، سرتیپ احمدرضا رادان، جانشین فرمانده نیروی انتظامی ایران هم گفته که بخشی از مشکلات بازار ارز را دلار فروشان در خیابان ایجاد کرده اند و "در یک مرحله پلیس با این ارز فروشان برخورد کرد، اما قبول داریم که [برخوردهای پلیس] متوقف شد و این مسئله سبب شد که ساعت خرید و فروش ارز تغییر کند و به ساعات پایانی شب برسد و حتی محل خرید و فروش را نیز تغییر دهند."

در هفته های اخیر بعد از افزایش شدید قیمت ارز و سکه، پلیس و نیروهای امنیتی با حضور در مراکز اصلی فروش ارز در تهران جلوی فعالیت فروشندگان ارز در خیابانها را گرفت و پلیس می گوید "افراد متخلف با توجه به این که فرصت فعالیت در طول روز را نداشته اند، در تاریکی شب از شهروندان کلاهبرداری می کردند."

در ماههای اخیر به خصوص بعد از تحریم های بانکی و نفتی اتحادیه اروپا قیمت ارز و سکه طلا در بازار ایران به شدت افزایش پیدا کرده است. کاهش صادرات نفت ایران و به دنبال آن کاهش درآمدهای نفتی و مشکلات انتقال درآمدهای نفتی به داخل از جمله دلایل این افزایش قیمت اعلام شده است، هر چند منتقدان دولت می گویند که دولت عمدا نرخ ارز را افزایش داده تا بتواند با فروش ارز به قیمت بازار آزاد، بخشی از کسری بودجه کلان خود را جبران کند.

دولت برای کنترل بازار ارز یک مرکز مبادله ارز راه اندازی کرده و ارز کالاهای وارداتی غیر از دارو و غذا از سوی این مرکز تأمین می شود که قیمت دلار در آن دو برابر قیمت دولتی آن است و دولت سعی دارد قیمت ارز در این مرکز را مبنای قیمت ارز کالاهای وارداتی قرار دهد.

اختلاف دولت و بانک مرکزی

سکه طلا

قیمت طلا در ایران در سال‌های اخیر به شدت افزایش یافته است

همزمان با دستگیری این افراد، اختلاف دولت و بانک مرکزی بر سر نحوه تعیین قیمت سکه بالا گرفته است و بانک مرکزی با تصمیم دولت در باره تعیین قیمت سکه به نرخ ارز مبادلاتی مخالفت کرده است.

محمد کشتی آرا، رئیس اتحادیه طلا و جواهر امروز به خبرگزاری رسمی ایران - ایرنا، گفت که اعضای هیأت مدیره این اتحادیه امروز قرار است در مورد چگونگی قیمت گذاری طلا و سکه تصمیم گیری کنند.

او همچنین در نامه ای به اعضای این اتحادیه در سراسر ایران از "تصمیم ویژه دولت" مبنی بر تعیین نرخ ها بر اساس نرخ ارز مبادلاتی خبر داده و نوشته بود: "حسب دستور مقامات اقتصادی کشور، کلیه اتحادیه های کشور ملزم به رعایت دستورالعمل و پیروی از نرخ های رسمی کشور هستند".

اما ساعتی بعد پیمان قربانی، مدیر اداره بررسی ها و سیاست های اقتصادی بانک مرکزی به خبرگزاری مهر گفت که بانک مرکزی به عنوان "متولی قانونی بازار طلا" چنین تصمیمی نگرفته است و از شهروندان خواست که در این زمینه به "اخبار مرجع رسمی" توجه کنند.

او گفت: "قیمت گذاری بر اساس نرخ مبادله ای ارز برای کالاهایی موضوعیت دارد که ارز مبادلاتی دریافت می کنند، در حالی که تاکنون ارز مبادلاتی برای واردات طلا اختصاص داده نشده است".

آقای قربانی تأکید کرد که بانک مرکزی معتقد است که قیمت طلا و سکه در بازار "حبابی" نیست و در جریان طرح پیش فروش سکه، عرضه کافی به بازار صورت گرفته است.

او گفت: "از نظر بانک مرکزی، قیمت طلا در بازار تعیین می شود و ما نیز به عنوان نهاد نظارتی، مانیتور کامل بر روی قیمت بر اساس عوامل بنیادین صورت می دهیم".

آقای قربانی بالا و پایین رفتن قیمت طلا و سکه را ناشی از تغییر قیمت جهانی طلا یا نوسان قیمت ارز دانست.

این در حالی است که رئیس اتحادیه طلا و جواهر ایران گفته بود که قیمت گذاری طلا بر اساس نرخ ارز مبادلاتی "در راستای تصمیم دولت مبنی بر تک نرخی شدن ارز" صورت خواهد گرفت.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.