کاهش ارزش پول ملی مصر ادامه دارد

به روز شده:  19:34 گرينويچ - دوشنبه 31 دسامبر 2012 - 11 دی 1391

با وجود تلاش دولت برای تقویت پوند مصر در برابر دلار، کاهش ارز پول ملی این کشور همچنان ادامه دارد

محمد مرسی، رئیس جمهور مصر گفته است که از کاهش ارزش پول ملی آن کشور نگرانی ندارد. به گفته آقای مرسی اوضاع به زودی ثبات خود را بازخواهد یافت.

با وجود تلاش دولت برای تقویت پوند مصر در برابر دلار، کاهش ارز پول ملی این کشور همچنان ادامه دارد.

در روزهای اخیر بانک مرکزی مصر تلاش کرد با حراج دلار، آرامش را به بازار سرمایه آن کشور برگرداند، اما در آخرین روز سال ۲۰۱۲ میلادی بعد از دومین حراج ارز، ارزش پوند مصر باز هم کاهش یافت.

بانک مرکزی مصر، روز یکشنبه ۳۰ دسامبر در حراج اول، هر دلار آمریکا را ۶.۲ پوند فروخت و امروز سی و یکم دسامبر حدود ۷۵ میلیون دلار را به قیمت ۶ و سه دهم پوند فروخت که ادامه کاهش ارزش پول ملی مصر را نشان می‌دهد.

مصر شاهد افزایش کسری بودجه و کاهش تدریجی ذخایر خارجی است و بانک مرکزی آن کشور گفته است که این کاهش به سطحی "بحرانی" رسیده است.

بانک مرکزی از زمان بروز انقلاب در سال گذشته که به فروپاشی رژیم حسنی مبارک منجر شد، بیش از ۲۰ میلیارد دلاربه ذخایر خارجی اختصاص داده است.

آقای مرسی روز گذشته در جمع خبرنگاران گفت که کاهش ارزش پول آن کشور باعث نگرانی دولت نخواهد بود و اوضاع به زودی ثبات خود را بازخواهد یافت.

از سوی دیگر هشام قندیل، نخست وزیر هم اعلام کرد که به زودی با مقامات صندوق بین المللی پول درباره گرفتن وامی به ارزش ۴ و هشت دهم میلیارد دلار وارد مذاکره خواهند شد.

مذاکره در این باره به دلیل آشوب‌های سیاسی در کشور بر سر پیش نویس قانون اساسی جدید به حال تعلیق در آمده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.