احمدی‌نژاد: ارز نفتی نمی‌خواهیم

به روز شده:  19:58 گرينويچ - دوشنبه 31 دسامبر 2012 - 11 دی 1391

احمدی‌نژاد می‌گوید که به آینده اقتصاد ایران امیدوار است

محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور ایران، امروز ١١ دی (٣١ دسامبر) گفت که "می‌توانم بگویم که دولت برای سال آینده ارز نفتی نمی‌خواهد."

آقای احمدی‌نژاد همچنین گفته که ایران می‌تواند صادرات غیرنفتی خود را تا ٦٠ میلیارد دلار در سال بالا ببرد.

بنا به آمار گمرک ایران میزان صادرات غیرنفتی ایران در سال ١٣٩٠ حدود ٣٣ میلیارد دلار بوده که این میزان شامل فرآورده‌های پتروشیمی نیز می‌شود.

ایران در سال های اخیر تلاش کرده بود تا محصولات پتروشیمی و صنایع پایین دستی را جایگزین میزانی از صادرات نفت خام کند اما تحریم صنعت پتروشیمی ایران در بیش از یک سال گذشته عملا مانع دیگری در این راه شده است.

احمدی نژاد: به شدت به آینده اقتصادی ایران امیدوارم

آقای احمدی‌نژاد گفته که حجم واردات ایران نسبت به کل اقتصادش رقمی کوچک است. بر اساس گزارش های رسمی واردات ایران معادل حدود یک پنجم تولید ناخالص ملی‌اش است.

رئیس‌جمهور ایران تاکید کرده که "به شدت به آینده اقتصاد ایران امیدوار است."

پیش از این محمد کردبچه، مشاور معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی که جایگزین سازمان برنامه و بودجه شده است، گفته بود مبنای بودجه‌ریزی دولت کاهش وابستگی به نفت است.

با این حال آقای کردبچه گفته بود اگر درآمدهای غیرنفتی دولت، مانند درآمدهای مالیاتی، تامین نشوند، دولت ایران ناگزیر خواهد بود که به نفت اتکا کند.

اوایل سال جاری خورشیدی میزان صادرات نفت ایران در حدود ۲ میلیون ۵۰۰ هزار بشکه در روز بود، اما مقام های رسمی اعلام کرده اند که همزمان با اجرای تحریم های نفتی که اوایل تابستان شروع شد، میزان صادرات نفت ایران به ۸۰۰ هزار بشکه در روز رسید.

برخی از مقام های ایرانی می‌گویند این تحریم‌ها تاثیر زیادی بر اقتصاد ایران ندارد اما محمود احمدی نژاد تاکنون در چند اظهار نظر درباره تاثیر منفی تحریم ها بر ساختار اقتصادی ایران تاکید کرده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.