هشدار درباره تاثیر تحریم‌ها بر تولیدکنندگان لوازم خانگی ایران

به روز شده:  18:25 گرينويچ - دوشنبه 31 دسامبر 2012 - 11 دی 1391

محمدرضا دیانی، رئیس هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی ایران در مصاحبه‌ای با تلویزیون دولتی ایران گفت که تولیدکنندگان ایرانی در شرایط تحریم رقابت نابرابری با تولیدکنندگان خارجی دارند و به گفته او بازار لوازم خانگی ایران در دست کالاهای وارداتی است.

آقای دیانی گفته است: "بیشتر تعداد خرید کالا در دست تولید داخلی و حجم ریالی آن در دست محصولات وارداتی است."

او گفت تولیدکنندگان ایرانی برای واردات مواد اولیه با دشواری روبرو هستند، در حالی که واردات کالای ساخته‌شده به سادگی انجام می‌پذیرد.

آقای دیانی ادعا کرد برخی واردکنندگان اجناس وارداتی را به صورت قطعات مجزا وارد می‌کنند تا سپس با مونتاژ آنها را به عنوان کالای ساخت ایران به بازار عرضه کنند. به گفته او آنان به این ترتیب مالیات کمتری می‌پردازند.

او گفت که بخش عمده بازار لوازم خانگی ایران در انحصار دو شرکت از کشور کره‌ جنوبی است.

در مقابل محمد طحان‌پور، رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی، در همان برنامه تلویزیونی گفته است کیفیت پایین‌تر کالاهای ایرانی باعث اقبال کمتر مصرف کنندگان به آنها شده است، به ترتیبی که به گفته او "صادرات لوازم خانگی ایرانی افت کرده و حتی در افغانستان و عراق هم کالاهای ترکیه‌ای جای آن را گرفته‌اند."

اما آقای دیانی شرایط تحریم را از دلایل این وضعیت دانسته است. او گفته است: "زمانی ما قصد داشتیم به سازمان تجارت جهانی بپیوندیم، اما هم‌اکنون شرایط تحریم است. وقتی عربستان سعودی به کارکنان ما ویزا نمی‌دهد چه طور خدمات پس از فروش ارائه کنیم؟"

آقای دیانی گفته بسیاری از کشورهای منطقه به کارکنان شرکت‌ها و بنگاه‌های ایرانی ویزا نمی‌دهند و شرکت‌های ایرانی حتی برای شرکت در نمایشگاه‌های تجاری کشورهای هم‌جوار با دشواری روبرو هستند.

برخی از مقامات ایرانی می‌گویند تحریم‌های یک جانبه ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا علیه صنعت نفت و نظام بانکی ایران دلیل اصلی مشکل اصلی اقتصاد کشور نیست اما محمود احمدی نژاد در چند اظهار نظر تحریم های صورت گرفته علیه ایران را عامل شرایط بحرانی اقتصاد این کشور توصیف کرده است.

منتقدان دولت او می گویند که آقای احمدی نژاد در صدد است تا ضعف مدیریت در سال های ریاست خود را بر گردن تحریم های اعمال شده بر ایران بیندازند و از زیر بار مسئولیت در این باره شانه خالی کند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.