افت نزدیک به ۵ میلیارد دلاری واردات ایران

به روز شده:  17:03 گرينويچ - جمعه 04 ژانويه 2013 - 15 دی 1391

بنا به گزارش تازه گمرک ایران، میزان واردات ایران از کشورهای خارجی در نه ماهه اول سال جاری در مقایسه با نه ماهه نخست سال ١٣٩٠ به اندازه ٤ میلیارد و ٧١٦ میلیون دلار پایین آمده است.

در عین حال مطابق آمار گمرک ایران، صادرات غیرنفتی ایران در این مدت به اندازه ٤٦٢ میلیون دلار زیاد شده است. هرچند گزارش‌ها حاکی از این است که صادرات نفتی ایران به دلیل تحریم‌های یک جانبه اتحادیه اروپا و ایالات متحده به شدت پایین آمده است.

اوایل سال جاری خورشیدی میزان صادرات نفت ایران در حدود ۲ میلیون ۵۰۰ هزار بشکه در روز بود، اما مقام‌های رسمی اعلام کرده‌اند که با اجرای تحریم‌های نفتی که اوایل تابستان شروع شد، میزان صادرات نفت ایران به حدود ۸۰۰ هزار بشکه در روز رسیده است.

گندم، شمش آهن و فولاد، ذرت و کنجاله سویا و برنج کالاهای عمده‌ای هستند که به ترتیب بیشترین حجم واردات ایران را تشکیل می‌دهند.

امارات متحده عربی، چین و ترکیه به ترتیب با حدود ٢٠، ١٥و ١٠درصد، در صدر صادرکنندگان کالا به ایران قرار دارند.

میعانات گازی و محصولات پتروشیمی نزدیک به نیمی از ارزش کالاهای صادراتی ایران را تشکیل می‌دهند و عراق، چین، امارات متحده عربی، افغانستان و هند مشتریان عمده کالاهای ایرانی هستند.

نزدیک به ٢درصد کل واردات این نه ماهه ایران را خودروی سواری تشکیل می‌دهد. ارزش هر خودروی وارداتی به طور متوسط نزدیک به ٢٤ هزار دلار بوده است. ارزش کل خودروهای وارداتی به ایران ٧٠٦ میلیون دلار بوده که ٧٤ میلیون دلار بیشتر از واردات خودرو در مدت مشابه سال قبل است.

واردات خودروهای لوکس به ایران انتقادات زیادی را برانگیخته است، به ویژه که مقامات وزارت بهداشت ایران از وضعیت واردات کالای حساسی چون دارو ابراز نگرانی می‌کنند.

ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا برای اعمال فشار بر ایران برای متوقف کردن برنامه هسته‌ای تحریم‌های گسترده‌ای علیه صنعت نفت و نظام مالی ایران وضع کرده‌اند. برخی مقامات ایرانی می‌گویند تحریم‌ها تاثیر چندانی بر اقتصاد ایران ندارد.

با این حال به نظر می‌رسد که افت نزدیک به ٥ میلیارد دلاری واردات ایران در نه ماهه گذشته با این تحریم‌ها مرتبط باشد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.