گزارش وزیر نفت ایران به مجلس: 'افت ۴۰ درصدی فروش نفت'

به روز شده:  20:36 گرينويچ - دوشنبه 07 ژانويه 2013 - 18 دی 1391
قاسمی

رستم قاسمی وزیر نفت ایران به نمایندگان کمیسون برنامه و بودجه مجلس گزارش داده است

غلامرضا کاتب سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ایران به نقل از وزیر نفت این کشور از کاهش ۴۰ درصدی فروش نفت و کاهش ۴۵ درصدی وصول درآمدهای گازی ایران خبر داده است.

آقای کاتب به خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفته است که رستم قاسمی وزیر نفت ایران با حضور در کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گزارشی درباره درآمدهای نفتی ۹ ماه اول سال به نمایندگان داده است.

نماینده مجلس ایران به نقل از وزیر نفت ایران گفته است که پیش‌بینی می‌شود در سه ماهه پایانی سال جاری خورشیدی هم کاهش قابل توجهی در وصول و فروش درآمدهای حاصل از نفت نسبت به مدت مشابه سال قبل وجود داشته باشد.

آقای کاتب بر اساس گزارش وزیر نفت ایران گفته که پیش‌بینی می‌شود صادرات نفت در سال ۱۳۹۲ خورشیدی به یک میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه در روز برسد.

"آقای کاتب بر اساس گزارش وزیر نفت ایران گفته که پیش‌بینی می‌شود صادرات نفت در سال ۱۳۹۲ خورشیدی به یک میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه در روز برسد"

اوایل سال جاری خورشیدی میزان صادرات نفت ایران در حدود ۲ میلیون ۵۰۰ هزار بشکه در روز بود، اما مقام‌های رسمی اعلام کرده‌اند که با اجرای تحریم‌های نفتی که اوایل تابستان شروع شد، میزان صادرات نفت ایران به حدود ۸۰۰ هزار بشکه در روز رسیده است.

گزارش مقام‌های رسمی از ایران نشان می‌دهد که این کشور با کاهش صادارت نفت و بی مشتری ماندن آن در حال انبار کردن آن روی نفتکش‌ها و انبارهای نفتی است.

سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ایران تلویحا گفته که برنامه این کمیسیون کمک به بودجه به شکلی است که کشور دچار کسری بودجه نشود.

اقتصاد ایران به شدت وابسته به نفت است و عمده درآمدهای ارزی این کشور حاصل از صادرات نفت است اما تحریم نفتی و گازی اتحادیه اروپا و پیش از آن تحریم‌های ایالات متحده آمریکا در همین زمینه، درآمدهای نفتی ایران را به شکل محسوسی کاهش داده است.

"پیش‌بینی می‌شود در سه ماهه پایانی سال جاری خورشیدی هم کاهش قابل توجهی در وصول و فروش درآمدهای حاصل از نفت نسبت به مدت مشابه سال قبل وجود داشته باشد"

نماینده ایران به نقل از وزیر نفت

این تحریم‌ها با هدف وارد کردن فشار به جمهوری اسلامی ایران بر سر ادامه برنامه غنی سازی اورانیوم این کشور است.

مقام‌های ایرانی پس از آغاز تحریم‌های نفتی اتحادیه اروپا و آمریکا علیه ایران، برخلاف تبلیغات پیشین و رایج در این کشور، در موارد متعددی از تاثیر منفی تحریم‌ها بر اقتصاد ایران سخن گفته‌اند.

برخی از مقام‌های بهداشتی و دست اندرکاران بنیادهای خیریه بهداشتی و درمانی در ایران اخیرا درباره کمبود شدید دارو بر اثر تحریم‌ها هشدارهای جدی داده‌اند.

صاحبان صنایع خودروسازی هم که یکی از فراگیرترین و اصلی ترین صنایع ایران محسوب می شود از تعطیلی برخی از واحدهای تولید قطعات و حتی کارخانه‌های خودروسازی و به دنبال آن توقف تولید برخی از خودروهای سبک و سنگین خبر داده‌اند.

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران که اوایل دوره ریاست جمهوری‌اش با بی اهمیت خواندن قطعنامه‌های تحریمی شورای امنیت گفته بود "آنقدر قطعنامه بدهید که قطعنامه‌دانتان پاره شود" اخیرا از تاثیر تحریم‌ها بر اقتصاد این کشور گلایه کرده است.

آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی هم اخیرا با انتقاد از وضع این تحریم ها اعمال آن را "غیرمنطقی و وحشیانه" خوانده است.

دو روز پیش از انتشار گزارشی درباره کاهش شدید صادرات نفت و درآمدهای نفتی و گازی ایران، محمدحسن آصفری نماینده مجلس ایران گفته بود که تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران به سمت برنامه نفت در مقابل غذا پیش می‌رود.

برنامه نفت در برابر غذا نام برنامه ای از سوی سازمان ملل متحد است که همزمان با حمله عراق به کویت (حدود هشت سال پیش از حمله نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا به عراق) به اجرا درآمد و تا چند ماه پس از سقوط صدام در سال ۲۰۰۳ اجرا می شد.

مطابق یکی از قطعنامه‌های شورای امنیت، عراق اجازه پیدا کرده بود محصولات نفتی خود را صادر کند و پول حاصل از صادرات آن را برای رفع نیازهای اولیه انسانی (مشخصا مواد غذایی و دارویی) استفاده کند. عراق در ابتدا این قطعنامه را رد کرد اما به دنبال تحریم‌های گسترده نفتی این کشور، سرانجام اجرای آن را پذیرفت.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.