مشکل سوخت‌رسانی به شرکت‌های هواپیمایی ایران 'به طور موقت' حل شد

به روز شده:  08:40 گرينويچ - سه شنبه 08 ژانويه 2013 - 19 دی 1391

سوخت رسانی در فرودگاه

شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی سوخت‌رسانی به هواپیماها را "به طور موقت" از سر گرفته است

مقامات هواپیمایی ایران از "حل موقت" مشکل سوخت رسانی به برخی از شرکت‌های هواپیمایی بدهکار به وزارت نفت خبر داده اند.

روز سه شنبه،١٩ دی (٨ ژانویه)، خبرگزاری دانشجویان ایران - ایسنا - به نقل از حمید رضا پهلوانی، معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان هواپیمایی کشوری، گزارش کرد که شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی به شرکت‌های هواپیمایی بدهکار دو روز مهلت داده تا بدهی خود را تسویه کنند هر چند خبرگزاری مهر به نقل از همین منبع، مهلت داده شده برای حل اختلاف دو طرف را ٢٤ ساعت گزارش کرده بود.

روز گذشته تعدادی از پروازهای داخلی و خارجی چند شرکت هواپیمایی ایرانی لغو و گزارش شد که دلیل آن خودداری شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی، وابسته به وزارت نفت، از تحویل سوخت مورد نیاز این شرکت‌ها بوده است.

آقای پهلوانی افزوده‌است که از عصر روز دوشنبه و در پی توافق دو طرف، "مشکل لغو تاخیر پروازها حل شد و از دیشب پروازها طبق برنامه‌ریزی قبلی در حال انجام است."

جدول پروازهای داخلی و خارجی فرودگاه های امام خمینی و مهرآباد تهران در صبح سه شنبه شامل چند مورد لغو پرواز شرکت‌های داخلی است اما براساس اظهارات این مقام هواپیمایی کشوری، ظاهرا دلیل لغو پروازهای نداشتن سوخت نمی تواند باشد.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری علت تحویل ندادن سوخت به برخی شرکت‌های هواپیمایی در روز گذشته را بدهکاری قبلی آنها عنوان کرده و گفته است که شرکت پخش فرآورده‌های نفتی از سه هفته پیش، با دادن اولتیماتوم به شرکت‌های هواپیمایی، هشدار داده بود که "در صورت عدم تسویه مالی، تنها در ازای دریافت نقدی به هواپیماهای آنها سوخت داده می‌شود."

به گفته آقای پهلوانی، مهلت داده شده به شرکت‌های هواپیمایی در ساعت ٩ صبح دوشنبه به پایان رسید "و در این بین، دو شرکت به علت تسویه نکردن حساب، با مشکل دریافت سوخت مواجه شدند." عدم تحویل سوخت به شرکت‌های هواپیمایی باعث شد تا روز گذشته بیش از بیست پرواز داخلی و خارجی این شرکت ها لغو شود.

رئیس هواپیمایی کشوری افزوده است که این شرکت ها باید در مورد بدهی خود با شرکت پخش و پالایش به توافق برسند و هشدار داد "در صورت به توافق نرسیدن این شرکت ها و باقی ماندن مشکل مالی، به آنها اجازه پرواز داده نخواهد شد."

پهلوانی

پهلوانی شرکت‌های هواپیمایی را مسئول مشکلات روز گذشته قلمداد کرده است

اگرچه این مقام هواپیمایی کشوری از لغو پروازهای تنها دو شرکت خبر داده، اما برخی گزارش‌های خبری در روز گذشته حاکی از آن بود که پروازهای تمامی شرکت‌های ایرانی به استثنای هواپیمایی جمهوری اسلامی - ایران‌ایر - لغو شده است.

خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - هم در گزارشی که شامگاه دوشنبه مخابره کرد، به نقل از رئیس سازمان هواپیمایی کشوری نوشت که "اختلاف محاسبه" بین شرکت‌های هواپیمایی و شرکت پخش فرآورده‌های نفتی از دو هفته پیش به اطلاع شرکت‌ها رسیده و از آنها خواسته شده بود با این شرکت قراردادی در مورد نحوه تحویل سوخت و چگونگی پرداخت آن منعقد کنند.

براساس این گزارش، از آنجا که برخی شرکت‌های هواپیمایی به این هشدار توجه نکردند، شرکت پخش فرآوردهای نفتی به آنها هشدار داد که از روز دوشنبه، سوخت به صورت نقدی در اختیار آنها قرار می گیرد که باعث لغو پروازها شد.

تذکر به وزارت نفت و شرکت های هواپیمایی

روز سه شنبه، خبرگزاری مهر اظهارات مهدی هاشمی، نماینده مجلس را تحت عنوان "وزارت نفت و شرکت‌های هواپیمایی حقوق مردم را وجه‌المصالحه قرار ندهند" منعکس کرد که گفته است بهتر است وزارت نفت با تعامل و توافق مشکل خود را با شرکت‌های هواپیمایی حل و فصل کند.

آقای هاشمی افزوده است که "انتظار این است که با افزایش بیش از ٧٠ درصدی در قیمت بلیط ها از سوی شرکت‌های هواپیمایی، ارتقا در ارائه خدمات را شاهد باشیم و شرکت‌های هواپیمایی به تعهدات خود عمل کنند."

خبرگزاری مهر می افزاید که شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی یک مهلت ٢٤ ساعته به شرکت های هواپیمایی داده است تا تکلیف بدهی خود به این شرکت را تعیین کنند.

در مورد ماجرای لغو پروازها در روز گذشته، شرکت‌های هواپیمایی و مقامات دولتی دلایل متفاوتی را مطرح کرده اند.

مهر

توقف سوخت‌رسانی به شرکت‌های هواپیمایی بسیاری از مسافران داخلی و خارجی را سرگردان کرد

روز گذشته، عبدالرضا موسوی، رئیس انجمن شرکت های هواپیمایی ایران گفت که از ساعت ٩ بامداد، شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی اعلام کرد که سوخت تنها در اختیار شرکت‌هایی قرار می گیرد که بدهی گذشته خود را تسویه کرده باشند و از روز دوشنبه، قرارداد جدید با نرخ جدید سوخت را امضا کنند.

آقای موسوی یادآور شد که از آذرماه سال جاری، نرخ سوخت هواپیما برای پروازهای داخلی ٧٠٠ تومان و برای پروازهای خارجی ٢١٢٠ تومان تعیین شد و شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی انتظار دارد شرکت‌های هواپیمایی بدهی‌های خود تا به امروز را به طور کامل تسویه کنند که امکانپذیر نبوده است.

رئیس انجمن شرکت‌های هواپیمایی گفت که دولت وعده داده بود که جهت خرید سوخت در فرودگاه‌های خارجی، ارز به نرخ مبادله‌ای در اختیار شرکت‌های هواپیمایی قرار دهد اما به این وعده عمل نکرده و شرکت‌های هواپیمایی مجبور شده‌اند سوخت را به نرخ ارز آزاد خریداری کنند و در نتیجه، قادر به پرداخت بدهی داخلی خود نبوده‌اند.

آقای موسوی در مصاحبه دیگری که خبرگزاری مهر در روز سه شنبه منتشر کرد، در مورد مشکلات مالی شرکت‌های هواپیمایی داخلی گفته است که به دلیل افزایش بهای سوخت و بالا رفتن نرخ ارز، هزینه این شرکت‌ها سیصد درصد افزایش یافته و با بالا رفتن شصت یا هفتاد درصدی بهای بلیط، شمار مسافران بیست و پنج درصد کاهش پیدا کرده‌است.

همچنین به نقل از روابط عمومی شرکت هواپیمایی آسمان گزارش شده که شرکت ملی پخش و پالایش خواسته است که شرکت‌های هواپیمایی بابت بدهی خود، پول نقد پرداخت کنند و چک ارسالی شرکت را نپذیرفته است در حالی که، به گفته این منبع، پول حاصله از فروش بلیط به مردم یک و ماه و نیم بعد به حساب شرکت‌های هواپیمایی واریز می‌شود و برای پرداخت پول سوخت نیز، شرکت نیاز به زمان دارد.

خبر لغو تعدادی از پروازهای شرکت‌های هواپیمایی ایرانی به دلیل بدهی به وزارت نفت بابت سوخت دریافتی در روز گذشته انعکاس گسترده‌ای در بسیاری از رسانه‌های خبری خارجی داشت که در مواردی، آن را یکی دیگر از مشکلات ناشی از تحریم‌های تجاری علیه برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی دانستند که باعث افزایش نرخ ارز خارجی و تورم قیمت در ایران شده است.

از اوایل سال میلادی گذشته، شماری از کشورهای غربی به تدریج تحریم های بانکی و نفتی جدیدی را علیه برنامه‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی به اجرا گذاشتند که با روند سقوط سریع ارزش ریال در برابر ارزهای خارجی، افزایش شدید نرخ تورم و بروز کمبود اقلام مختلف کالا در داخل ایران همراه بود.

همزمان، دولت در اجرای برنامه لغو یارانه سوخت، بهای سوخت تحویلی به شرکت‌های هواپیمایی را افزایش داد در حالیکه این شرکت‌ها اجازه یافتند بهای بلیط پروازهای خود را هم به میزان چشمگیری افزایش دهند.

براساس وبسایت شرکت ملی پخش و پالایش فرآورده های نفتی، این شرکت انواع سوخت هواپیما هم تولید می کند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.