یک دیپلمات ایرانی مامور پس گرفتن مطالبات نفتی شد

به روز شده:  20:32 گرينويچ - سه شنبه 15 ژانويه 2013 - 26 دی 1391
تحریم بانکی و نفتی ایران

وزیر نفت ایران گفته بود درآمدهای نفتی ایران حدود 40 درصد کاهش داشته است

سخنگوی وزارت نفت ایران می‌گوید به یک دیپلمات وزارت خارجه مأموریت داده شده است طلب‌های بین‌المللی ایران را از کشورهای بدهکار به وزارت نفت پس بگیرد.

علیرضا نیکزاد رهبر، سخنگوی وزات نفت ایران به خبرگزاری مهر گفته است، حسین فرحی با حکم وزیر نفت ایران مأموریت یافته طلب‌های نفتی را پس بگیرد. آقای فرحی پیش‌تر معاون مالی اداری وزارت خارجه ایران بوده است.

بدهی بعضی از کشور‌ها مانند سودان، نیکاراگوئه، اردن و کره شمالی به نخستین سال‌های پس از پیروزی انقلاب ایران باز می‌گردد؛ اما سخنگوی وزارت نفت می‌گوید مأموریت آقای فرحی بازپس‌گیری "تمام مطالبات" از جمله بدهی‌ها به ایران پس از تشدید تحریم‌ها است.

ایران سال ۱۹۸۶ چند کلیک محموله نفت خام به ارزش حدود ۵۳ میلیون دلار به نیکاراگوئه صادر کرد که با محاسبه تأخیر زمانی، حجم این به بدهی به ۱۶۴ میلیون دلار رسیده است. اما تشدید تحریم‌ها و سخت شدن مبادلات بانکی در ماه‌های گذشته بر حجم این بدهی افزوده است.

چند روز پیش سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ایران به نقل از وزیر نفت از کاهش ۴۰ درصدی فروش نفت و کاهش ۴۵ درصدی وصول درآمدهای گازی ایران خبر داد.

کلیک به گفته غلامرضا کاتب سخنگوی کمیسیون برنامه و بوجه مجلس، رستم قاسمی وزیر نفت در جلسه این کمیسیون پیش‌بینی کرد صادرات نفت در سال ۱۳۹۲ خورشیدی به یک میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه در روز برسد. اوایل سال ۱۳۹۱ صادرات نفت ایران حدود ۲ میلیون ۵۰۰ هزار بشکه در روز بود.

نفت در برابر کالا

علاوه بر کاهش صادرات نفت، تحریم‌های بانکی و سخت شدن انتقال ارز به ایران از درآمدهای نفتی کاسته است. برای مثال، آبان ماه امسال اعلام شد، شرکت نفتی رویال داچ شل برای پرداخت بدهی یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلاری ممکن است به ایران کلیک غله تحویل دهد.

از تابستان امسال تحریم‌های نفتی آمریکا و اتحادیه اروپا علیه ایران آغاز شده است. اتحادیه اروپا خرید نفت از ایران را قطع کرده و آمریکا هم به مشتری‌های عمده نفت ایران فشار می‌آورد تا یا فروشنده دیگری پیدا کنند یا خرید نفت از ایران را کم کنند.

تحریم‌های آمریکا، انتقال درآمدهای نفتی به داخل ایران را هم دشوار کرده است. ایران مجبور شده با باز کردن حساب‌هایی در چین و هند، پول صادرات نفت را به یوان و روپیه بگیرد و برای خرید، این ارزها را به ارز رایج تبدیل کند.

آمریکا قرار است از بهمن ماه فاز دیگری از تحریم‌های نفتی ایران را آغاز کند. در صورت اجرای این مرحله از تحریم‌ها، ایران دیگر نمی‌تواند پول صادرات نفت را از بانک‌ کشورهایی مانند چین و هند خارج کند و ممکن است به معامله پایاپای نفت و کالا مجبور شود.

دشواری انتقال ارزهای رایج به ایران یکی از عوامل سه برابر شدن قیمت دلار و کاهش تدریجی ارزش پول ملی ایران است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.