بانک مرکزی آلمان ذخایر طلایش را به خانه برمی‌گرداند

به روز شده:  13:46 گرينويچ - چهارشنبه 16 ژانويه 2013 - 27 دی 1391

شمش‌های طلای آلمان به دلیل بیم از حمله احتمالی اتحاد جماهیر شوروی، به خارج از آلمان منتقل شده بودند

بوندس‌بانک، بانک مرکزی آلمان، قصد دارد حدود ٧٠٠ تن از ذخایر طلای خود را که در نیویورک و پاریس نگهداری می‌شود، به آلمان بازگرداند.

بانک مرکزی آلمان گفته که تا سال ٢٠٢٠ نیمی از شمش‌های طلا را در خزانه خود نگهداری خواهد کرد. هم‌اکنون کمتر از یک سوم ذخایر طلای آلمان در خود آلمان نگهداری می‌شوند.

این شمش‌های طلا به دلیل بیم از حمله احتمالی اتحاد جماهیر شوروی به آلمان، به خارج از آلمان منتقل شده بودند.

یکی از دلایل نگهداری ذخایر طلا در کشورهای خارجی این است که بانک‌های مرکزی بتوانند در صورت بروز بحران از این ذخایر برای خرید ارز خارجی استفاده کنند.

به این ترتیب از آن جا که آلمان و فرانسه هر دو از واحد پولی یورو استفاده می‌کنند، بوندس‌بانک دیگر هیچ طلایی را در پاریس نگاه نخواهد داشت.

همچنین تا پایان دهه میلادی جاری مجموع ذخایر طلای آلمانی موجود در نیویورک از ٤٥ درصد کل ذخایر طلای آلمان به ٣٧درصد این حجم خواهد رسید.

با این حال بانک مرکزی آلمان تغییری در وضعیت ذخایر طلای خود که در بانک‌ مرکزی انگلستان نگهداری می‌شود، نخواهد داد و ١٣درصد شمش‌های طلای آلمانی همچنان در لندن می‌ماند.

گفته می‌شود که دفتر حسابرسی آلمان از دولت این کشور به دلیل عدم نظارت کافی بر ذخایر طلا انتقاد کرده است.

خبرنگار بی‌بی‌سی در برلین می‌گوید که این دفتر حتی گفته است که واقعی بودن برخی از شمش‌ها بررسی نشده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.