'نماینده صندوق بین‌المللی پول برای بررسی تأثیر تحریم‌ها به ایران می‌رود'

به روز شده:  13:24 گرينويچ - شنبه 19 ژانويه 2013 - 30 دی 1391
صندوق بین المللی پول

به گفته صندوق بین‌المللی پول، با توجه به کاهش شدید ارزش ریال نرخ تورم بیش از پیش‌بینی قبلی است

صندوق بین‌المللی پول گفته است قصد دارد برای بررسی وضعیت اقتصاد ایران و تاثیر تحریم‎ها نماینده‌ای به تهران بفرستد. این نهاد جهانی می‌گوید رکود اقتصادی و میزان تورم بیش از آن چیزی است که در گزارش قبلی صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی شده است.

خبرگزاری رویترز به نقل از یکی از مقام‌های صندوق بین‌الملی پول گزارش داده است که این سفر قرار است در شش ماه نخست سال ۲۰۱۳ میلادی انجام شود.

صندوق بین‌المللی پول مهرماه امسال در کلیک گزارش سالانه چشم‌انداز اقتصادی جهان، رشد اقتصادی ایران را منفی ارزیابی و اعلام کرد تورم در سال ۲۰۱۲ در ایران به ۲۵ درصد خواهد رسید. نرخ رشد اقتصادی ایران در این گزارش منفی ۹ دهم درصد پیش‌بینی شده بود.

مسعود احمد، رئیس بخش خاورمیانه و شمال آفریقا در صندوق بین‌المللی پول ‌می‌گوید گزارش اخیر این موسسه، قبل از کاهش شدید ارزش ریال و نوسان‌های قیمت ارز تهیه شده و باید بازنگری شود.

به گفته آقای احمد، با توجه به افت ارزش ریال "انتظار می‌رود داده‌ها و آمار جدید از ایران نشان دهنده تغییرات جدی نسبت به گزارش قبلی صندوق بین‌المللی پول باشد".

در کلیک تازه‌ترین آمار، بانک مرکزی ایران نرخ تورم را در ۱۲ ماه منتهی به آذرماه سال ۱۳۹۱ نسبت به همان دوره در سال قبل، ۲۷.۴ درصد اعلام کرد؛ به این معنی که قیمت کالاها و خدمات در آذرماه امسال نسبت به سال گذشته حدود ۲۷ درصد بیشتر شده است. اما بسیاری از منتقدان اقتصادی می‌گویند افزایش سطح قیمت ها بیش از میزان تورمی است که بانک مرکزی ایران اعلام می‌کند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.