مجلس ایران طرح تحقیق و تفحص از بانک مرکزی را تصویب کرد

به روز شده:  16:46 گرينويچ - 20 ژانويه 2013 - 01 بهمن 1391
مجلس ایران

از ۲۵۶ نماینده حاضر در جلسه امروز فقط ۳۶ نفر رای مخالف و ۲۱ نفر رای ممتنع دادند

مجلس ایران طرح تحقیق و تفحص از بانک مرکزی را با اکثریت آرا تصویب کرد.

کمیسیون‌های اقتصادی و نمایندگان منتقد دولت از مرداد ماه امسال به دنبال تحقیق و تفحص از بانک مرکزی ایران بوده‌اند.

با شدیدشدن بحران ارزی و کاهش ارزش پول ملی در هفته‌های گذشته در ‌‌نهایت پس از حدود شش ماه این طرح تصویب شد. طرح تحقیق و تفحص از بانک مرکزی را ۴۳ نماینده مجلس ایران مطرح کرده‌ بودند و امروز اول بهمن (۲۰ ژانویه) ۱۷۱ نماینده مجلس به طرح تحقیق و تفحص از بانک مرکزی رأی مثبت و ۳۶ نفر رأی منفی دادند.

از ارز تا سود بانکی

عملکرد بانک مرکزی در ساماندهی بازار پول، بازار ارز، تعیین نرخ سود بانکی از ابتدای سال ۱۳۹۰ و تعیین سقف پرداخت وام به بخش‌های اقتصادی از محورهای طرح تحقیق و تفحص از بانک مرکزی ایران است.

در چند ماه گذشته انتقاد عمده نمایندگان مجلس از بانک مرکزی این بوده است که این نهاد مهم سیاستگذار در اقتصاد ایران "به مجلس پاسخگو نیست" و بیشتر تابع سیاست‌های رئیس دولت ایران است. مخصوصا اینکه رئیس بانک مرکزی توسط رئیس‌جمهوری ایران انتخاب می‌شود.

"امروز که با تحریم‌ها مواجه هستیم باید متناسب با این شرایط قوانین لازم را تصویب کنیم و از شرایط بانک مرکزی اطلاع داشته باشیم"

محمدرضا پورابراهیمی از طراحان تحقیق و تفحص

محمدرضا پورابراهیمی از طراحان طرح تحقیق و تفحص از بانک مرکزی در صحن علنی مجلس گفت بانک مرکزی ایران باید در تصمیم‌گیری استقلال داشته باشد. به گفته آقای پورابراهیمی "برخی نهادهای مالی که باید از بانک مرکزی مجوز بگیرند، بدون مجوز در حال فعالیت هستند و بانک مرکزی روی این موارد نظارتی ندارد".

آقای پورابراهیمی همچنین از اینکه بانک مرکزی به جای تولید "بیشترین تسهیلات را به بخش مسکن اختصاص داده است" انتقاد کرد.

'ارز برای کالاهای لوکس'

محمد علیپور، سخنگوی کمیسیون اقتصادی هم در جلسه علنی مجلس درباره کاهش ارزش پول ملی گفت "چند مرتبه وزیر اقتصاد به کمیسیون اقتصادی فراخوانده شده و او از خود سلب مسئولیت کرده است". آقای علیپور گفته است "تنها راه باقی مانده" تحقیق و تفحص از رئیس بانک مرکزی است.

آقای علیپور درباره ارز اختصاص داده شده برای واردات گفت "با وجود درخواست نمایندگان تا کنون هیچ فهرستی از واردات سال‌های ۱۳۹۰ و ۱۳۹۱ ارائه نشده است".

"مشخص نیست چه میزان ارز با قیمت پایه به واردات کالاهای لوکس مثل اتومبیل و اسباب‌بازی اختصاص داده شده است"

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس

به گفته سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس، همچنین بانک مرکزی "فهرست افراد حقیقی وحقوقی را که بیش از یک میلیون دلار ارز با قیمت ۱۲۲۶ تومان دریافت کرده‌اند، به نمایندگان نداده است". آقای علیپور از نحوه اختصاص ارز انتقاد کرد و گفت "مشخص نیست چه میزان ارز با قیمت پایه به واردات کالاهای لوکس مثل اتومبیل و اسباب‌بازی اختصاص داده شده است".

وام‌های بی‌بازگشت

عملکرد بانک مرکزی در زمینه سقف وام به بخش‌های مختلف اقتصادی از محورهای دیگر تحقیق و تفحص مجلس است. در گزارش مجلس گفته شده که اعطای وام‌های اقتصادی به نهاد‌ها از ابتدای سال ۱۳۹۰ باید بررسی شود.

ابتدای امسال ۱۲ نماینده مجلس از جمله محمدرضا باهنر نایب رئیس مجلس ایران، احمد توکلی رئیس سابق مرکز پژوهش‌های مجلس و غلامرضا مصباحی مقدم رئیس کمیسیون طرح تحول اقتصادی مجلس هشتم در نامه‌ای به رئیس مجلس ایران گفتند که دولت با "استقراض میلیاردی از بانک مرکزی" برای پرداخت یارانه‎های نقدی، "قانون شکنی" کرده است.

رئیس بانک مرکزی فعلا 'بازنشسته نمی‌شود'

سمت‌های محمود بهمنی

  • عضو هیئت مدیره بانک ملی از ۱۳۷۹ تا ۱۳۸۶
  • دبیر کل بانک مرکزی از ۱۳۸۶ تا ۱۳۸۷
  • رئیس بانک مرکزی از مهرماه ۱۳۸۷ تا کنون

به گزارش خبرگزاری مهر، محمود بهمنی، رئیس بانک مرکزی "در جلسه تصویب طرح تحقیق و تفحص از بانک مرکزی در مجلس حضور داشت و نکته‌هایی را یادداشت می‌کرد". او درحالی در مجلس حاضر شده بود که رسانه‌ها پیشتر خبر داده بودند محمود بهمنی تقاضای بازنشستگی کرده است.

چندساعت بعد از پایان جلسه مجلس، خبرگزاری مهر به نقل از معاون نظارتی بانک مرکزی گفت "رئیس‌جمهوری ایران با درخواست بازنشستگی آقای بهمنی موافقت نکرده است". ابراهیم درویشی "ارتباط تقاضای بازنشستگی آقای بهمنی با جریان تحقیق و تفحص مجلس" را رد کرده است.

رئیس بانک مرکزی ایران زمستان سال ۱۳۹۰ هم به دلیل انتقادهای زیاد از بانک مرکزی درباره "مصوبه دولت برای برداشت از حساب بانک‌ها" استعفا کرد که این استعفا پذیرفته نشد. او از مهرماه ۱۳۸۷ رئیس بانک مرکزی ایران بوده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.