رئیس کل بانک مرکزی: صدور بخشنامه‌ها برای دور زدن تحریم‌هاست

به روز شده:  12:02 گرينويچ - 27 ژانويه 2013 - 08 بهمن 1391
محمود بهمنی

آقای بهمنی می‌گوید که بانک مرکزی برای دور زدن تحریم‌ها و رفع موانع بخشنامه صادر می‌کند و این نشانه بی ثباتی نیست

محمود بهمنی، رئیس کل بانک مرکزی ایران صدور بخشنامه‌های پی‌درپی در ماههای اخیر را روشی برای عبور از تحریم‌ها توصیف کرد و گفت که "اگر ما همین طور با یک بخشنامه و دستورالعمل جلو برویم، نمی‌توانیم با تحریم‌های دشمنان مقابله کنیم".

آقای بهمنی به خبرگزاری دانشجویان ایران گفته است که بانک مرکزی و دولت بدون هدف بخشنامه صادر نمی کنند و تغییر مقررات در "جهت اصلاح و رفع موانع، گشایش کار و دور زدن و عبور از تحریم های دشمنان بوده است."

برخی منتقدان می گویند که صدور بخشنامه های متعدد در ماههای اخیر و تغییر قوانین و مقررات از سوی بانک مرکزی و دولت نشانه بی ثباتی اقتصادی است، اما رئیس کل بانک مرکزی می گوید که "اتفاقا این نشانه بی ثباتی نیست و نشانه پویا بودن است."

بانک مرکزی ایران در ماههای اخیر تحت فشار شدیدی قرار گرفته و تحریم های بین المللی، به خصوص تحریم های اتحادیه اروپا و آمریکا انتقال درآمدهای نفتی به داخل کشور را به شدت محدود کرده است.

این تحریم های شامل مصوبات دولت آمریکا در مورد تحریم نظام بانکی ایران و تصمیم اتحادیه اروپا به قطع واردات نفت خام و تحریم بانک مرکزی ایران بوده است.

گزارشها نشان می هد که این تحریم ها نه تنها باعث کاهش صادرات نفت شده، بلکه دریافت ارز حاصله از صادرات را نیز با دشواری مواجه کرده و باعث کاهش چشمگیر عرضه ارز در بازار داخلی شده است.

افزایش بهای ارز با افزایش شدید نرخ تورم و کاهش قدرت خرید مردم همراه بوده و به نگرانی در مورد تبعات اجتماعی و سیاسی این روند دامن زده است.

برای همین هم بانک مرکزی برای کنترل قیمت ارز و تامین ارز برای کالاهای وارداتی مورد نیاز و کنترل مشکلاتی نظیر تورم بخشنامه های متعددی صادر کرده است.

آقای بهمنی می گوید که "امروز یک اتفاقی می افتد و باید یک بخشنامه برای آن صادر کنیم که اشکالی ندارد و هر جا ما اشکالمان را اصلاح کنیم یا طرح جدیدی بریزیم یا هر جا با موانعی برخورد کردیم باید با یک بخشنامه جدید آن را رفع کنیم."

تاکید رئیس کل بانک مرکزی این است که "ما در جبهه جنگ و تحریم دشمنان هستیم و هر لحظه ممکن است در پیش روی ما مانعی ایجاد شود و مجبور باشیم تحریم ها را دور بزنیم."

هفته گذشته مجلس ایران طرح تحقیق و تفحص از بانک مرکزی را تصویب کرد و یک روز پس از آن نیز دیوان محاسبات رای به برکناری رئیس کل بانک مرکزی داد. البته هنوز تکلیف این پرونده روشن نیست.

دیوان محاسبات نهاد نظارتی مجلس است که وظیفه آن نظارت بر نحوه استفاده نهادهای دولتی از منابع مالی دولتی و حصول اطمینان از این است که تمامی هزینه‌های صورت گرفته از محل اعتبارات مصوب بودجه، در محل تعیین شده در قانون بودجه به مصرف می رسد.

از ماهها پیش، برخی نمایندگان مجلس به اقدام بانک مرکزی در "برداشت بدون اطلاع" از حساب بانک‌ها به ازای تفاوت قیمت ارز اعتراض کرده و خواستار رسیدگی به آن شده بودند. پیش از تصویب طرح تحقیق و تفحص مجلس از بانک مرکزی هم دیوان محاسبات کشور از رئیس کل این بانک خواسته بود درباره "برداشت از حساب بانک‌ها بر سر مسائل ارزی" توضیحاتی بدهد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.