احمدی‌نژاد: تا عید به خانواده‌ها کمک مالی می‌کنیم

به روز شده:  17:01 گرينويچ - 27 ژانويه 2013 - 08 بهمن 1391
کمک مالی به خانواده ها

رئیس‌جمهوری ایران: نوسانات شدید ارز باعث شد بخش عمده‌ای از مردم تحت فشار اقتصادی قرار گیرند

رئیس‌جمهوری ایران اعلام کرد "برای کاهش فشارهای اقتصادی یک سال گذشته" دولت تا پایان سال به "هفت دهک" متوسط و کم درآمد جامعه کمک مالی می‌کند.

محمود احمدی‌نژاد در جلسه هیئت دولت خبر داده است که "میزان این کمک مشخص شده و متناسب با تورم تا آخر بهمن ماه امسال یا حداکثر نیمه اول اسفند به خانواده‌ها داده خواهد شد."

پیش‌تر اعلام شده بود در آخرین جلسه مشترک نمایندگان مجلس و دولت درباره این موضوع توافق شده است. خبرگزاری فارس رقم کمک مالی را ۲۰۰ هزار تومان گزارش کرده است.

این کمک به اقشار پردرآمد جامعه تعلق نمی‌گیرد؛ اما مشخص نیست که روش دولت برای تشخیص افراد پردرآمد چه خواهد بود. به نظر می‌رسد دولت از فهرستی که برای پرداخت یارانه نقدی دارد، برای حذف گروه‎‌های پردرآمد استفاده خواهد کرد.

رئیس‌جمهوری ایران گفته است نوسان‌های شدید ارز باعث شد بخش عمده‌ای از مردم تحت فشار قرار گیرند که این فشارها "بخشی از خارج و بخشی از هم داخل بود."

به گفته نمایندگان مجلس، تصمیم گرفته شده که این کمک "توسط نظام پرداخت یارانه و فقط به حساب سرپرست خانواده‌ها واریز شود."

حمیدرضا فولادگر، رئیس کمیسیون حمایت تولید ملی مجلس ایران گفته هنوز مشخص نیست که این کمک نقدی است یا غیرنقدی.

به گفته آقای فولادگر جزئیات اجرا و منبع تأمین بودجه آن به عهده دولت ایران است تا درباره آن تصمیم بگیرد و "به‌زودی جزئیات را اعلام کند."

ظاهرا این کمک فقط برای یک بار در اختیار خانواده‌ها قرار می‌گیرد.

کوپن برمی‌گردد؟

آبان ماه امسال هم گران شدن کالا‌ها و تورم باعث شد نمایندگان مجلس طرحی مشابه را برای "تأمین کالاهای اساسی اقشار آسیب‌پذیر" تهیه کنند. قرار بود این کمک مالی به خانواده‌های کم درآمد ایرانی تعلق بگیرد؛ اما مرکز پژوهش‌های مجلس با انتشار گزارشی در انتقاد از این طرح گفت منبع تأمین اعتبار کمک مالی به خانواده‌های کم درآمد نامعلوم است.

در ‌‌نهایت دو فوریت طرح تصویب نشد، اما احمد توکلی از نمایندگان اقتصادی مجلس مأمور پیگیری کلیک طرح تأمین کالاهای اساسی مانند گوشت قرمز و مرغ، شیر، شکر و .... شد. آقای توکلی از طرح کوپنی شدن کالاهای اساسی دفاع کرده بود.

حالا با گذشت حدود دو ماه، پیش از آن‌که مجلس و دولت ایران درباره اجرای فاز دوم حذف یارانه‌ها به توافق نهایی رسیده باشند، کلیات طرح کمک مالی به خانواده‌ها تأیید شده است.

'نگرانی از اعتراض‌های مردمی'

افزایش قیمت مرغ

مدیر تنظیم بازار وزارت صنعت، معدن و تجارت: با آزادسازی قیمت مرغ پایین می‌آید

دو سال از اجرای برنامه هدفمندی یارانه‌ها می‌گذرد و بر اساس قانون دولت سه سال دیگر برای اجرای این برنامه فرصت دارد. دولت محمود احمدی‌نژاد اصرار دارد تا پایان دوره ریاست جمهوری او مرحله دوم را که بیشتر حذف یارانه‌های انرژی است اجرا کند؛ اما بعضی نمایندگان مجلس کلیک نگران تورم ناگهانی و نارضایتی مردم هستند.

پیش از آن‌که اجرای مرحله دوم حذف یارانه‌ها آغاز شده باشد، زمزمه‌های افزایش قیمت‌ها در پایان سال شنیده می‌شود.

امروز، یکشنبه ۸ بهمن، مدیر تنظیم بازار وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران از دلایل افزایش قیمت مرغ در روزهای اخیر صحبت کرده است. علی‌اکبر پورکاوه به خبرگزاری مهر گفته است مرغ‌هایی که دولت ذخیره کرده تا دوشنبه "در بازار آزاد می‌شود و قیمت پایین می‌آید."

مرغ از کالاهایی بود که گران شدن آن در مرداد ماه امسال باعث کلیک اعتراض‎ در نیشابور شد.

مجلس در میان زمزمه نگرانی‌ از گرانی‌های احتمالی، تأکید دارد که اجرای فاز دوم حذف یارانه‌ها را به سال ۱۳۹۲ موکول کند. حمیدرضا فولادگر از جلسه شنبه شب دولت و مجلس خبر داده است که مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها "قطعا امسال اجرا نمی‌شود."

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.