معاون رئیس‌جمهور ایران: فاز دوم طرح هدفمندی یارانه‌ها بعد از توافق با مجلس اجرا می‌شود

به روز شده:  07:51 گرينويچ - 27 ژانويه 2013 - 08 بهمن 1391

محمدرضا میرتاج‌الدینی: فاز دوم طرح هدفمندی یارانه‌ها بدون موافقت مجلس اجرا نمی‌شود

معاون رئیس‌جمهور ایران گفته است که دولت فاز دوم طرح هدفمندی یارانه‌ها را بدون موافقت نمایندگان مجلس اجرا نخواهد کرد.

محمدرضا میرتاج الدینی، معاون رئیس‌جمهور ایران در اجرای قانون اساسی، امروز (یکشنبه، هشتم بهمن) به پایگاه اطلاع‌رسانی دولت گفت: اجرای فاز دوم طرح هدفمندی یارانه‌ها بدون موافقت مجلس "امکان‌پذیر نیست."

او اضافه کرد که جلسات مشترک مجلس و دولت هم برای رسیدن به تفاهم در این زمینه برگزار می‌شود.

در هفته‌های گذشته کلیک گزارش شد که به دنبال ادامه اختلاف‌نظر دولت و مجلس درباره چگونگی و زمان اجرای فاز دوم طرح هدفمند کردن یارانه‌ها، گروهی از نمایندگان این دو نهاد در نشست‌هایی برای حل‌وفصل اختلافاتشان شرکت کرده‌اند.

براساس گزارش‌ها، دولت خواهان حذف کامل یارانه‌ها تا پایان دوره ریاست‌جمهوری محمود احمدی‌نژاد طی یک سال آینده است، ولی نمایندگان مجلس، آثار اقتصادی ناشی از چنین اقدامی را زیانبار ارزیابی می‌کنند.

با این حال، انتشار گزارش‌هایی درباره برگزاری نشست‌های مشترک مجلس و دولت، باعث شده است گمانه‌زنی‌ها درباره احتمال اجرای مرحله دوم این طرح در آینده نزدیک قوت بگیرد.

گفته شده است که برگزاری این نشست‌های مشترک پس از آن آغاز شد که آیت‌الله علی‌خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در حضور گروهی از نمایندگان مجلس و دولت، بر "همفکری" این دو نهاد برای رسیدن به توافقی بر سر چگونگی اجرای طرح هدفمند کردن یارانه‌ها تاکید کرد.

'کمک معیشتی به مردم'

نمایندگان مجلس و دولت آخرین‌بار شب شنبه، هفتم بهمن، درباره چگونگی اجرای این طرح گفت‌وگو کرده‌اند.

حمیدرضا فولادگر، از نمایندگان حاضر در نشست دیشب، به خبرگزاری مهر گفت که در این نشست قرار شده است "فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها قطعا امسال اجرا نشود."

پیش از این هم مجلس در مصوبه‌ای، دولت را از اجرای فاز دوم طرح هدفمند کردن یارانه‌ها تا پایان امسال (۱۳۹۱) منع کرده بود.

به گفته او در نشست شب گذشته، افزون بر محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور و علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران، گروهی از وزیران و روسای کمیسیون‌ها و چهره های اقتصادی مجلس حضور داشتند.

او همچنین از توافق حاضران در این نشست برای دادن "کمک معیشتی به مردم در شب عید" خبر داد، ولی اضافه کرد که "هنوز درباره نقدی یا غیرنقدی بودن آن تصمیم‌گیری نشده و قرار است دولت در این زمینه برنامه‌ریزی و اطلاع‌رسانی کند."

اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌ها در ایران از شب ۲۸ آذر سال ۱۳۸۹ و با هدف اصلاح الگوی مصرف و افزایش قیمت شانزده قلم کالا و خدمات آغاز شد.

اجرایی شدن مرحله دوم این طرح، به معنای حذف بخش دیگری از یارانه‌های دولتی در ایران خواهد بود. گفته می‌شود که در این مرحله، بیشتر یارانه‌های پرداختی در بخش سوخت و انرژی حذف خواهند شد.

طبق قانون، برای اجرای طرح هدفمندسازی یارانه‌ها در ایران مهلتی پنج ساله تعیین شده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.