دلار دوباره به بالای چهار هزار تومان رسید

به روز شده:  17:30 گرينويچ - پنج شنبه 31 ژانويه 2013 - 12 بهمن 1391
ارز

بازار ارز در ایران از چند ماه پیش متلاطم بوده است

از تهران گزارش شده که در آخرین ساعات فعالیت بازار ارز در روز پایانی هفته پنج شنبه دوازدهم بهمن (۳۱ ژانویه)، قیمت انواع ارزهای خارجی به شدت افزایش پیدا کرده و هر دلار آمریکا به قیمت بیشتر از چهار هزار تومان رسیده است.

در همین روز قیمت هر پوند بریتانیا ۶ هزار و ۲۵۰ تومان و هر یورو، پول واحد اروپایی ۵ هزار و ۳۵۰ تومان خرید و فروش می شد.

مقایسه قیمت ارزهای خارجی در روز پنج شنبه دوازدهم بهمن با یک هفته پیشتر آن نشان می دهد که در طول یک هفته به طور متوسط ارزهای معتبر خارجی در بازار دستکم بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ تومان افزایش پیدا کرده است.

در ماههای اخیر به خصوص بعد از تحریم های بانکی و نفتی اتحادیه اروپا قیمت ارز و سکه طلا در بازار ایران به شدت افزایش پیدا کرده است. کاهش صادرات نفت ایران و به دنبال آن کاهش درآمدهای نفتی و مشکلات انتقال درآمدهای نفتی به داخل از جمله دلایل این افزایش قیمت اعلام شده است.

دولت برای کنترل بازار ارز یک مرکز مبادله ارز راه اندازی کرده و ارز مورد نیاز کالاهای وارداتی غیر از دارو و غذا از سوی این مرکز تأمین می شود که قیمت دلار در آن دو برابر قیمت دولتی آن است و دولت سعی دارد قیمت ارز در این مرکز را مبنای قیمت ارز کالاهای وارداتی قرار دهد.

علاوه بر این، بانک مرکزی ایران در ماههای اخیر تحت فشار شدیدی قرار گرفته و تحریم های بین المللی، به خصوص تحریم های اتحادیه اروپا و آمریکا انتقال درآمدهای نفتی به داخل کشور را به شدت محدود کرده است.

این تحریم های شامل مصوبات دولت آمریکا در مورد تحریم نظام بانکی ایران و تصمیم اتحادیه اروپا به قطع واردات نفت خام و تحریم بانک مرکزی ایران بوده است.

گزارشها نشان می هد که این تحریم ها نه تنها باعث کاهش صادرات نفت شده، بلکه دریافت ارز حاصله از صادرات را نیز با دشواری مواجه کرده و باعث کاهش چشمگیر عرضه ارز در بازار داخلی شده است.

افزایش بهای ارز با افزایش شدید نرخ تورم و کاهش قدرت خرید مردم همراه بوده و به نگرانی در مورد تبعات اجتماعی و سیاسی این روند دامن زده است.

حدود دو هفته پیش مجلس ایران طرح تحقیق و تفحص از بانک مرکزی را تصویب کرد و یک روز پس از آن نیز دیوان محاسبات رای به برکناری رئیس کل بانک مرکزی داده است گرچه هنوز نتیجه این پرونده روشن نیست.

در اوایل پائیز قیمت ارزهای خارجی به شدت افزایش یافت و قیمت دلار به مرز چهار هزار تومان رسید ولی با برخوردهای پلیس با فروشندگان ارز و ایجاد اتاق مبادلات ارزی، در سه ماه اخیر تا حدودی تب افزایش قیمت فروکش کرده بود ولی به نظر می رسد که با نزدیک شدن به پایان سال، دوباره قیمت ارزهای خارجی در حال افزایش است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.