ابهام درباره میزان کمک نقدی دولت به خانوارهای ایرانی

به روز شده:  14:28 گرينويچ - 03 فوريه 2013 - 15 بهمن 1391
مجلس

مجلس و دولت ایران از سه هفته پیش سرگرم گفتگو هستند تا برای پرداخت مبالغی پول به خانوارها پیش از سال نو به توافق برسند

در حالی که برخی نمایندگان مجلس ایران از قطعی شدن میزان کمک نقدی به مردم خبر داده‌اند، علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران می‌گوید: "به گفته بعضی ۱۰۰ یا ۲۰۰ هزار تومان به مردم داده خواهد شد و این تصمیم خبرگان مجلس است در حالی‌که ما چیزی به عنوان خبرگان مجلس نداریم."

به گفته آقای لاریجانی، این موضوع مهمی است و "نسبت به آن تاکید شده و شکی نیست اما دولت باید لایحه پیشنهادی خود را به مجلس دهد تا این کمک به تصویب مجلس برسد."

پرداخت کمک نقدی پیش از شروع سال نو خورشیدی، به توصیه آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر ایران انجام می‌شود.

به گفته رئیس مجلس "توصیه رهبری این بود که به مردم در شرایطی که تحت فشار هستند کمک شود."

گزارش‌ها نشان می‌دهد که پیش از حضور سه هفته قبل محمود احمدی‌نژاد در مجلس که به درخواست وی انجام شده بود، جلسه‌ای با اعضای دولت و نمایندگان مجلس در حضور رهبر ایران انجام شده و آیت‌الله خامنه‌‎ای در آن نشست دولت و مجلس را به همکاری دعوت کرده و از آنها خواسته است تا کمکی را برای گروه‌های کم درآمد و ضعیف در نظر بگیرند.

بعد از آن نمایندگان مجلس و دولت نشست‌های مختلف برگزار کرده‌اند و آن‌طور که از گزارش‌ها بر می‌آید درباره پرداخت مبلغی به عنوان کمک مالی تا پیش از سال نو به توافق رسیده‌اند؛ اما میزان این کمک هنوز به درستی روشن نیست.

در همین حال ارسلان فتحی‌پور رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس که در جلسه شب گذشته دولت و مجلس حضور داشت به خبرگزاری دانشجویان گفته است: در این جلسه تصمیم بر آن شد که مبلغ ۷۰ هزار تومان به تمامی یارانه‌بگیران اختصاص داده شود.

به گفته آقای فتحی‌پور به "افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی" ۲۰ درصد بالاتر از سایر افراد یارانه پرداخت خواهد شد که مبلغ آن "۹۰ هزار تومان است و در روز اول اسفند پرداخت می‌شود."

"تصمیم بر آن شد که مبلغ ۷۰ هزار تومان به همه یارانه‌بگیران اختصاص داده شود و به افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی نیز ۲۰ درصد بیشتر از سایر افراد، یعنی ۹۰ هزار تومان پرداخت شود"

ارسلان فتحی‌پور، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس

از دو سال پیش که برنامه حذف یارانه‌ها اجرا شد، دولت به حدود ۷۴ میلیون ایرانی ماهانه مبلغ ۴۵ هزارو ۵۰۰ تومان یارانه نقدی می‌پردازد. به نظر می‌رسد که دولت و مجلس توافق کرده‌اند که این کمک مالی شب عید نیز از همین طریق به حساب خانواده‌ها واریز شود.

منبع تامین پولی که قرار است به خانوارها پرداخت شود، به درستی روشن نیست اما برخی نمایندگان مجلس می‌گویند که این پول از محل برداشت از منابع صندوق توسعه ملی که بخشی از مازاد درآمدهای نفتی در آن نگهداری می شود، تامین خواهد شد.

محمدقسیم عثمانی عضو کمیسیون برنامه و بودجه به خبرگزاری فارس گفته که پنج هزار میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی برای پرداخت کمک عیدانه برداشت خواهد شد.

برخی برآوردها نشان می دهد که مجلس و دولت بر سر برداشت دو میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای کمک به خانوارها به توافق رسیده‌اند و دولت با فروش هر دلار به قیمت حدود ۲۵۰۰ تومان، نزدیک پنج هزار میلیارد تومان را به صورت نقدی بین مردم توزیع خواهد کرد.

کارشناسان اقتصادی می‌گویند که شرایط بد اقتصادی و افزایش شدید قیمت کالاها، حکومت ایران را به این نتیجه رسانده که برای کمک به آنها باید مبالغی به صورت نقدی پرداخت کند؛ زیرا نگران است که ادامه وضعیت اقتصادی موجود پیامدهای اجتماعی و امنیتی به همراه داشته باشد.

پیش از این بحث بر سر پرداخت کمک نقدی به اقشار کم درآمد و متوسط مطرح شده بود و گروهی نیز تاکید داشتند که دولت به جای پرداخت پول بهتر است کالاهای اساسی و اولیه را به صورت کوپنی در اختیار خانوارها بگذارد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.